
Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – zewnętrzna atestacja biegłego rewidenta. Zmiany i nowe obowiązki
W ostatnim czasie weszły w życie zmiany prawne dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Wynikają one z nowelizacji ustawy o rachunkowości i ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Przeczytaj, co się zmieniło w obszarze zewnętrznej atestacji biegłego rewidenta.
Nowelizacja ustawy o biegłych rewidentach
12 grudnia 2024 roku prezydent podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany przewidziane w nowelizacji weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Celem nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach była implementacja do krajowego porządku prawnego dwóch dyrektyw unijnych:
- dyrektywy 2022/2464,
- dyrektywy 2023/2775, czyli tzw. dyrektywy delegowanej.
Nowelizacja wprowadza zmiany także do innych polskich aktów prawnych, w tym do ustawy o rachunkowości.
Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju
Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, przepisy unijne stanowią kolejny krok na drodze rozwoju sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie informacji niefinansowych, inaczej nazywanej sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.
Obecne przepisy
Wcześniejsze przepisy, wynikające z dyrektywy 2014/95/UE, przekładały się na ograniczoną użyteczność informacji ujawnianych przez przedsiębiorstwa w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obejmowały one wąską grupę największych przedsiębiorstw i grup kapitałowych.
Do tej pory nie funkcjonował jednolity standard raportowania w tym zakresie. Trudno więc było porównywać przedstawiane informacje. Nie podlegały one ponadto obowiązkowej weryfikacji, co powodowało problemy w kwestii wiarygodności raportowanych informacji.
Cel zmian
Nowe przepisy mają na celu zobligowanie większej grupy przedsiębiorstw do składania sprawozdań ESG. Mają one zawierać istotne, porównywalne i wiarygodne informacje na temat zrównoważonego rozwoju – w większym stopniu użyteczne dla inwestorów i innych interesariuszy.
Nadrzędnym celem tych działań jest ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych UE oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.
Kogo dotyczą zmiany w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju?
Nowelizacja nakłada nowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju na:
- duże jednostki,
- jednostki będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej,
- małe i średnie jednostki dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw),
- spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w Polsce, których odpowiednio jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego.
W zakresie wdrożenia dyrektywy delegowanej w ustawie o rachunkowości podniesiono o 25% progi:
- definiujących poszczególne kategorie jednostek,
- określających obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego.
Zewnętrzna atestacja biegłego rewidenta w zakresie ESG – nowe obowiązki dla firm
Nowością w zaktualizowanych przepisach, jest wymóg zewnętrznej weryfikacji raportów ESG, czyli .
Biegły rewident jest odpowiedzialny za potwierdzenie rzetelności danych zawartych w tych raportach. Ma to zwiększyć ich wiarygodność i umożliwić zainteresowanym stronom, takim jak banki czy inwestorzy, lepsze zrozumienie działań podejmowanych przez firmę w zakresie zrównoważonego rozwoju.
- warunki, jakie należy spełnić, aby zostać biegłym rewidentem i atestować raporty zrównoważonego rozwoju,
Zewnętrzna atestacja biegłego rewidenta – od kiedy?
Krajowy standard atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju już obowiązuje.
Większość nowych przepisów weszło w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem pojedynczych artykułów, które wejdą w życie na przestrzeni 2025 roku.
Co zrobić, by sprostać nowym wymaganiom?
Firmy, które do tej pory sporządzały sprawozdania ESG, powinny przestawić się na nowe, ujednolicone wzory. Katalog firm został rozszerzony, a dla wielu z nich sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju jest nowością.
Kluczowy stał się również zgodny z prawem wybór biegłego rewidenta.
Warto jak najszybciej poznać nowe przepisy, ponieważ za niedopełnienie obowiązków w zakresie sprawozdawczości niefinansowej, ustawa przewiduje kary.
Aby zyskać pewność poprawności wdrażanych procedur, zapraszamy na szkolenia z zakresu zrównoważonego rozwoju w J.G.Training. Obejmują one aktualny stan prawny i planowane zmiany. Eksperci wskazują praktyczne aspekty nowych regulacji i pomagają opracować procedury zgodne z wytycznymi.
W szczególności polecamy szkolenie:
Atestacja raportów zrównoważonego rozwoju – nowe obowiązki i najlepsze praktyki
Podczas szkolenia omawiamy obowiązki związane z atestowaniem raportów zrównoważonego rozwoju, a także praktyczną stronę realizacji tych obowiązków, wskazujemy zagrożenia i dobre praktyki.