Brexit – wyzwania i obowiązki w obrocie towarowym z Wielką Brytanią
Szkolenie 1-dniowe
Na szkolenie z brexitu omawiamy m.in. zagadnienia: jak prowadzić wymianę z Wielką Brytanią po Brexicie, co się zmieniło po 01.01.2022 dla polskich firm handlujących z Wielką Brytanią, jakie nowe obowiązki prawne dotyczą eksporterów, importerów, oraz przewoźników od 2022 roku w handlu z Wielką Brytanią.
Szkolenie realizowane na zamówienie. W przypadku zainteresowania, prosimy o kontakt. Program szkolenia, forma, miejsce, termin - zostaną dostosowane do potrzeb odbiorcy.
Opis szkolenia
Podczas szkolenia przedstawimy informacje o zasadach handlu obowiązujących wg umowy handlowej Brexit, które stanowią źródło nowych wyzwań i obowiązków dla przedsiębiorców. Tematyka szkolenia obejmuje podstawowe uwarunkowania obrotu towarowego Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, z uwzględnieniem preferencyjnych warunków handlowych określonych w Umowie.
Przedstawimy aktualne informacje z praktycznego wdrożenia nowych przepisów, powiemy także o problemach, jakie napotykają przedsiębiorcy w imporcie i eksporcie do UK. Nieznajomość obowiązujących przepisów może spowodować nieumyślne naruszenie przepisów celnych, co w konsekwencji będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami celnymi oraz podatkowymi względem budżetu państwa.
Celem szkolenia jest:
- zapoznanie uczestników z aktualnym stanem prawnym i obowiązkami wynikających z Umowy Handlowej UE-UK
- przekazanie praktycznej wiedzy w zakresie przygotowania i obsługi przemieszczania wyrobów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią po Brexicie, w tym także o problemach importerów i eksporterów
- przygotowanie uczestników do prowadzenia wymiany w nowych uwarunkowaniach prawnych
- zminimalizowane ryzyka popełnienia uchybień i błędów przy imporcie i eksporcie towarów
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Uczestnicy szkolenia uzyskają praktyczną wiedzę dotyczącą kwestii celno–podatkowych, między innymi w zakresie stosowania prawa celnego, obowiązywania podatku VAT i akcyzowego oraz ograniczeń w obrocie towarowym.
- Przedstawione zostaną zagadnienia teoretyczne i praktyczne, dotyczące standardowych formalności celnych, uiszczania należności celno–podatkowych, obligatoryjnych po wyjściu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także nowych formalności, które dotyczą przedsiębiorców.
- Udział w szkoleniu pozwoli na weryfikację podjętych działań i zastosowanie zdobytej wiedzy w bieżących kontaktach handlowych z kontrahentami brytyjskimi.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w obrót towarowy z Wielką Brytanią. W szczególności do udziału w szkoleniu zapraszamy:
- przedsiębiorców,
- pracowników działów logistyki, spedycji, zakupów, sprzedaży,
- pracowników księgowości,
- osoby obsługujące obrót towarami oraz agentów celnych,
- wszystkie inne osoby zainteresowane tym tematem.
Metody szkoleniowe:
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są metodą wykładu z elementami dyskusji z wykorzystaniem autorskiej prezentacji Ms PowerPoint oraz omówieniem praktycznych przykładów.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
- Eksport i tranzyt do UK i Irlandii
- Nowe obowiązki eksporterów i przewoźników towarów do Wielkiej Brytanii (rejestracja w systemach celnych)
- Obowiązek rejestracji przewoźników w systemie GVMS jako warunek wjazdu na teren UK
- Dokumenty handlowe, urzędowe i transportowe wymagane w eksporcie do UK
- Zasady przekraczania granicy UE z Wielką Brytanią
- Zgłoszenia celne i wymogi prawne związane z wprowadzeniem formalności celnych
- Przekraczanie granic UE, Wlk. Brytanii i Irlandii
- Zagadnienia związane z tranzytem towarów do Wielkiej Brytanii i Irlandii
- Pochodzenie towarów w świetle podpisanej Umowy o Wolnym Handlu EU-UK. Jak korzystać z zerowych stawek celnych
- Przypomnienie zasad preferencyjnego handlu pomiędzy UE a UK
- Zakończenie okresu przejściowego w zakresie sporządzania i stosowania deklaracji dostawców i skutki dla stosowania umowy UE-UK
- Przypomnienie zasad importu towarów do UE ze Zjednoczonego Królestwa
- Zagadnienia istotne dla złożenia prawidłowego zgłoszenia celnego
- Dokumenty wymagane do zgłoszenia celnego
- Zmiany w rozliczaniu opodatkowania transakcji zawieranych z kontrahentami z UK w kontekście zmian wprowadzanych w obszarze e-commerce
- Zakończenie, podsumowanie, pytania i odpowiedzi
Wykładowca
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył specjalizację Prawa celnego w Katedrze Prawa Finansowego.
Jako wieloletni funkcjonariusz celny zdobywał praktyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie stosowania przepisów prawa celnego zajmując różne stanowiska w administracji państwowej.
W trakcie kariery zawodowej pracował w międzynarodowych korporacjach zajmując się problematyką celną, zarówno od strony praktycznej (m.in. brał udział w projektach celnych związanych z AEO, uproszczeniami celnymi zagadnieniami VAT w eksporcie), jak i w aspekcie doradztwa i konsultingu celnego. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się zagadnienia pochodzenia towarów, klasyfikacji taryfowej a także kontroli towarów podwójnego zastosowania.
Aktualnie w wymiarze praktycznym zajmuje się doradztwem w zakresie stosowania przepisów celnych i akcyzowych ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania platformy PUESC.
Posiada licencję agenta celnego, jak również czynnie współpracuje z lokalnymi podmiotami gospodarczymi w zakresie realizacji obowiązków wynikających ze statystyki INTRASTAT, podatku akcyzowego i wielu innych zagadnień związanych z przepisami celnymi i podatkowymi.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Centrum LIM (dawnej siedzibie Hotelu Marriott), Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.