Karta charakterystyki i scenariusze narażenia - przepisy i praktyka w 2024 roku
Szkolenie 1-dniowe
Szkolenie z karty charakterystyki obejmuje m.in. zagadnienia: zasady i obowiązki w zakresie przekazywania informacji w łańcuchu dostaw, wymagania dotyczące karty charakterystyki, zawartość karty charakterystyki, kiedy ją aktualizować i jak przekazywać, kiedy musi zawierać scenariusze narażenia, jak zmieniła się karta charakterystyki po 1 stycznia 2023.
Opis szkolenia
Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie karty charakterystyki przekazywane w łańcuchu dostaw muszą spełniać wymagania rozporządzenia 2020/878.
Cel szkolenia:
Omówienie zagadnień związanych z kartą charakterystyki oraz jej załącznikami - tzw. scenariuszami narażenia.
- jakie są aktualne przepisy dotyczące kart charakterystyki,
- jak wygląda aktualny format karty,
- jakie zmiany obowiązują po 1 stycznia 2023 r.,
- jakie zmiany przepisów rozporządzeń REACH i CLP należy wziąć pod uwagę w 2024 roku wypełniając kartę charakterystyki,
- jakie dane są potrzebne, aby wypełnić kartę charakterystyki,
- w jaki sposób sprawdzić przesłaną kartę charakterystyki,
- czego należy wymagać od dostawcy.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę dotyczącą sporządzania karty charakterystyki, zarządzania nią w zakładzie oraz weryfikowania jej zgodności z przepisami prawa.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie polecamy osobom zajmującym się kartami charakterystyki w przedsiębiorstwach, jak również organom nadzoru.
Metody szkoleniowe:
Szkolenie prowadzone jest w formie wykładu oraz krótkich warsztatów, wraz z omawianiem kart charakterystyki, w tym również dostarczonych przez uczestników szkolenia.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
- Informacje przekazywane w łańcuchu dostaw
- kiedy należy je dostarczyć
- czego dotyczą
- oświadczenia, certyfikaty – kogo dotyczą i czy trzeba je wypełniać
- Karta charakterystyki jako najważniejszy dokument przekazywany w łańcuchu dostaw
- rozporządzenie zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH (Nr 2020/878) - jak zmieniła się karta po 1 stycznia 2023 roku
- na co zwrócić uwagę w 2024 roku
- jakie informacje z karty charakterystyki są ważne, żeby bezpiecznie stosować produkt chemiczny
- prawidłowy identyfikator produktu
- jak sprawdzić kartę charakterystyki od dostawcy, czy jest aktualna
- w jaki sposób uzupełnić sekcję 1.3 karty charakterystyki, sposób postępowania dla dystrybutorów
- czy otrzymany produkt stwarza zagrożenie
- w jaki sposób po 1 stycznia 2024 roku zgłaszać informacje o mieszaninach stwarzających zagrożenie
- koniec 2024 roku – zakończenie wszystkich okresów przejściowych związanych ze zgłaszaniem mieszanin stwarzających zagrożenie
- kod UFI w karcie charakterystyki – kiedy jest wymagany
- NDSy UE
- co oznacza dostarczenie karty na żądanie
- kiedy wymagać aktualizacji karty
- nowe klasy zagrożeń, kiedy zmiany kart charakterystyki
- kary związane z kartami charakterystyki
- Scenariusze narażania jako załączniki do kart charakterystyki
- kto powinien je sporządzać
- jak powinny wyglądać
- skąd wynika konieczność tworzenia scenariuszy narażenia
- w jaki sposób je dołączać do kart charakterystyki
- wdrożenie scenariuszy narażenia
- czy należy sporządzać scenariusze narażenia dla mieszanin
- nowe podejście dotyczące przekazywania informacji o narażeniu
- jak czytać scenariusze
- czy dalszy użytkownik musi przekazywać wszystkie, które uzyska od producenta
- czy DU musi sporządzać swoje scenariusze narażenia
- Omówienie przykładowych kart charakterystyki lub kart dostarczonych przez uczestników szkolenia – dyskusja i wymiana poglądów oraz opinii
-
Pytania, dyskusja, konsultacje
Wykładowca
Ekspert z zakresu ustawodawstwa chemicznego, głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzenia REACH.
Doktor nauk technicznych w dziedzinie chemii, mgr inż. biotechnolog, ukończyła podyplomowe studia z zakresu rozporządzenia REACH i związanej z nim problematyki, w tym toksykologii, ekotoksykologii i oceny ryzyka prowadzone w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Ponadto ukończyła kurs z zakresu toksykologii na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii, a także liczne inne międzynarodowe kursy z zakresu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów, bezpieczeństwa chemicznego, oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem w ramach projektów unijnych.
Przez ponad 20 lat była związana z Biurem do Spraw Substancji Chemicznych, m.in. jako Naczelnik Wydziału Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP. Zajmowała się sprawami dotyczącymi rozporządzenia REACH oraz CLP, klasyfikacją i oznakowaniem chemikaliów. Ponadto reprezentowała Krajowe Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP (Polski Helpdesk ds. REACH) w unijnej sieci HELP NET, która działa w ramach ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) w Helsinkach. Była członkiem grupy roboczej Komisji Europejskiej w sprawie Klasyfikacji i Oznakowania Niebezpiecznych Substancji w Europejskim Biurze Chemicznym, członkiem Grupy Roboczej dot. Niebezpiecznych Preparatów oraz uczestnikiem spotkań Grupy Roboczej, która stanowiła jednostkę pomocniczą dla Komisji Europejskiej w zagadnieniach dotyczących Dyrektywy Preparatowej. Współpracowała z przemysłem w sprawie ustawodawstwa chemicznego, głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzeń REACH i CLP.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu przepisów w/w rozporządzeń oraz autorem licznych artykułów związanych z tą tematyką.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Hotelu Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie