Operat szacunkowy jako dowód w postępowaniu administracyjnym. Możliwość i zakres oceny operatu w aspekcie przydatności dowodowej, przez organ oraz Zamawiającego
Szkolenie 1-dniowe
Szkolenie z wyceny nieruchomości obejmuje m.in. zagadnienia: weryfikacja operatów szacunkowych, potwierdzanie aktualności operatu, ocena operatu przez organ oraz organizację zawodową, odpowiedzialność zawodowa rzeczoznawców majątkowych.
Opis szkolenia
Operat szacunkowy jest opinią o wartości nieruchomości, sporządzaną wyłącznie przez rzeczoznawcę majątkowego. W postępowaniach administracyjnych operat jest opinią biegłego stanowiącą materiał urzędowy. Na organie administracji spoczywa obowiązek uznania, bądź nie, operatu szacunkowego jako dowodu w sprawie, z wszelkimi konsekwencjami takiej decyzji (zgodnie z art.77, w związku z art. 84 kpa). Istotny jest przy tym zakres oceny, do jakiego uprawniony jest organ.
Poszczególne zagadnienia, dotyczące wyceny nieruchomości, omawiane będą z uwzględnieniem aktualnego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości, a także istotnych w tym zakresie zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Dodatkowo przedstawimy najistotniejsze zmiany w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości, istotne dla oceny dowodowej operatów szacunkowych.
Szczegółowo omówimy i opiszemy najczęściej występujące uchybienia i błędy w operacie – na bazie prac Komisji dokonujących oceny prawidłowości operatów szacunkowych, w trybie art. 157 ugn.
Cel szkolenia:
- Przekażemy podstawy wiedzy niezbędnej do dokonywania oceny operatów szacunkowych jako dowodów w sprawie.
- Przedstawimy aspekty i uwarunkowania prawne oceny operatów przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych, jako istotnego elementu mogącego stanowić pomoc w rozstrzygnięciu sprawy przez organ.
- Przygotujemy pracowników administracji do właściwej oceny i weryfikacji operatów szacunkowych służących wycenie nieruchomości.
Pracownicy organów administracyjnych, którzy nie zajmują się zawodowo wyceną nieruchomości, a są zobowiązani do dokonania oceny operatu, mogą mieć trudność z właściwą oceną i weryfikacją tego rodzaju opracowań. Biorąc pod uwagę możliwość przedłożenia operatu również przez strony postępowania, może zajść konieczność oceny opracowań istotnie różniących się poziomem określonej wartości.
Pracownik administracji winien zatem dysponować elementarną wiedzą dotyczącą podstaw wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Pozwoli to na minimalizację ryzyka przyjęcia opracowania nie spełniającego wymogów określonych w przepisach prawa, mogącego skutkować błędnymi rozstrzygnięciami dotyczącymi mienia Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ma to istotne znaczenie w sytuacji odpowiedzialności za wydanie decyzji z naruszeniem prawa.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy szkolenia poznają:
- podstawowe pojęcia i definicje dotyczące procesu wyceny,
- podstawowe podejścia, metody i techniki wyceny nieruchomości,
- obligatoryjny skład i treść operatu szacunkowego,
- przykłady błędów i uchybień występujących w operatach szacunkowych,
- zakres oceny operatu przez organy prowadzące postępowania administracyjne,
- tryb i uwarunkowania prawne oceny operatu szacunkowego przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych,
- zakres odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych,
- uczestnicy zapoznają się także z orzecznictwem sądów administracyjnych.
Adresaci szkolenia:
Pracownicy administracji rządowej i samorządowej, również pracownicy banków i spółdzielni.
Metody szkoleniowe:
Szkolenie prowadzone jest w formie wykładu opartego o liczne przykłady praktyczne. Wykładowca odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości uczestników szkolenia.
Materiały szkoleniowe, oprócz podstawowych definicji oraz opisu uwarunkowań prawnych i metodycznych, zawierają liczne wyroki sądów administracyjnych, obrazujące kształtowanie się linii orzecznictwa w odniesieniu do poszczególnych zagadnień przedstawianych na szkoleniu.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
I. OPERAT JAKO DOWÓD W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM
- Status prawny opinii o wartości
- operat szacunkowy to utwór chroniony prawami autorskim, dokument urzędowy czy materiał urzędowy
- zasady udostępniania operatu szacunkowego przez organ prowadzący postępowanie – ustawa o dostępie do informacji publicznej czy przepis art. 156 ugn
- zastrzeganie przez rzeczoznawców praw autorskich – uzasadnione czy nie
- Problematyka podobieństwa nieruchomości
- definicja nieruchomości podobnych
- opis cech różnicujących nieruchomości będącej przedmiotem wyceny i nieruchomości podobnych – uwarunkowania prawne, konieczność pełnego opisu i jednoznacznej standaryzacji cech
- uzasadnienie wyboru nieruchomości spełniających warunek podobieństwa
- przykład praktyczny dotyczący obliczeń w aspekcie spełnienia (bądź nie) warunku podobieństwa – na bazie prac Komisji Opiniującej
- Zasady sporządzania, obligatoryjne elementy i treść operatu szacunkowego, a w szczególności
- przedmiot i zakres wyceny; co jest przedmiotem wyceny, a co zakresem
- daty istotne dla określenia wartości nieruchomości
- przeznaczenie nieruchomości; relacja pomiędzy stanem nieruchomości a przeznaczeniem – czy przeznaczenie to stan prawny ustalanie przeznaczenia w oparciu o aktualne przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami (art.154)
- obligatoryjne elementy analizy rynku
- wybór podejścia, metody i techniki szacowania – uzasadnienie wyboru czy dowolność
- obliczenia i uzasadnienia przyjmowanych wielkości oraz wyniku końcowego
- Czy można dokonywać korekt w operacie szacunkowym? W jakim zakresie
II. AKTUALIZACJA A POTWIERDZENIE AKTUALNOŚCI OPERATU SZACUNKOWEGO
- Klauzula aktualizacyjna – umieszczenie w operacie czy dołączenie do operatu, możliwa treść klauzuli, rozbieżność unormowań prawnych i aktualne orzecznictwo NSA w tym zakresie
- Ile razy można potwierdzać aktualność operatu szacunkowego
- Jakie daty wiążą organ (Zamawiającego) w możliwości wykorzystania operatu, w przypadku potwierdzenia aktualności
III. OCENA OPERATU PRZEZ ORGAN ORAZ ORGANIZACJĘ ZAWODOWĄ – AKTUALNY STAN PRAWNY I FAKTYCZNY
- Ocena operatu jako dowodu w postępowaniu administracyjnym w świetle aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych, z uwzględnieniem zakresu oceny przez organ oraz specyfiki wiadomości specjalnych rzeczoznawcy majątkowego – na ile i w jakim zakresie organ winien oceniać operat szacunkowy w aspekcie przydatności dowodowej, do jakich elementów operatu organ ma nie tylko prawo, ale i obowiązek się odnieść
- ocena w zakresie zgodności z przepisami prawa – jakich elementów czynności szacowania może dotyczyć
- ocena w zakresie zgodności z innymi dowodami – czego może dotyczyć
- ocena w zakresie zgodności z wiedzą ogólną – logiczność, spójność, kompletność, adekwatność do okoliczności sprawy, poprawność obliczeń
- operat szacunkowy przedłożony przez stronę postępowania – zakres jego oceny przez organ, możliwość rozstrzygnięcia na podstawie operatu przedłożonego przez stronę
- wyłączenie rzeczoznawcy majątkowego z udziału w postępowaniu – czy i w jakich przypadkach jest to możliwe
- Możliwość kwestionowania przez Zamawiającego operatu szacunkowego. Ocena operatu przez organizację zawodową – tryb, zakres i uwarunkowania prawne
- kiedy zachodzi potrzeba dokonania oceny przez organizację zawodową
- kryteria oceny stosowane przez organizacje zawodowe
- czy i w jaki sposób organizacja zawodowa może odnieść się do poziomu określonej wartości
- skutki negatywnej oceny dokonanej przez organizację zawodową
- czy istnieje możliwość kwestionowania oceny dokonanej przez organizację zawodową
IV. TYPOWE BŁĘDY I USTERKI W OPERATACH SZACUNKOWYCH – na bazie prac Komisji Opiniujących organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych
V. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAWODOWA RZECZOZNAWCÓW MAJĄTKOWYCH – tryb postępowania i zakres kompetencyjny Komisji Odpowiedzialności Zawodowej.
- Administracyjny tryb postępowania przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej
- Zakres kompetencyjny Komisji Odpowiedzialności Zawodowej – ocena operatu szacunkowego czy ocena postępowania rzeczoznawcy
- Kary dyscyplinarne, jakie mogą być orzeczone wobec rzeczoznawcy majątkowego
VI. Dyskusje, odpowiedzi na pytania uczestników, wyjaśnianie wątpliwości
Wykładowca
Mgr inż. geodeta, posiada uprawnienia geodezyjne w zakresie podziałów, rozgraniczeń nieruchomości, opracowań do celów prawnych, pomiarów sytuacyjno-wysokościowych oraz inwentaryzacyjnych.
Rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomościami, Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej dla rzeczoznawców majątkowych. Wieloletni przewodniczący komisji opiniującej przy stowarzyszeniu rzeczoznawców majątkowych, członek kolegium arbitrażowego, członek Komisji Arbitrażowej Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.
Wieloletni pracownik administracji samorządowej - m.in. pełnił funkcję z-cy dyrektora ds. gospodarki nieruchomościami w urzędzie marszałkowskim a także z-cy naczelnika wydziału (pion ewidencji gruntów, wywłaszczeń, regulacji stanów prawnych, podziałów i rozgraniczeń nieruchomości) w urzędzie miasta.
Od ponad 15 lat jest wykładowcą na studiach podyplomowych na kilku uniwersytetach, prowadzi szkolenia dla pracowników administracji dotyczące tematyki związanej z oceną operatów szacunkowych sporządzanych dla potrzeb postępowań administracyjnych. Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe w gospodarce nieruchomościami.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Hotelu Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
- Współpracujemy z 4 hotelami.
- W poniższych hotelach możemy dokonywać rezerwacji noclegu dla Państwa, w związku z przyjazdem na szkolenie.
- Nie dokonujemy rezerwacji noclegów w innych hotelach, spoza poniższej listy.
- Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Ważne:
- Cena noclegu może się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie dobrej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels (ceny minimalne w 2024 roku):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 480 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 575 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 380 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 240 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 270 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę
Hampton by Hilton Warsaw City Centre:
Hotel Hampton by Hilton, ul. Wspólna 72, Warszawa
Koszt przy rezerwacji zależy od terminu i dostępnych miejsc w hotelu.
Średnio ceny kształtują się na poziomie 350-650 zł (jedynka ze śniadaniem) i 450-850 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 317 27 00, https://www.hilton.com/pl/hotels/wawcthx-hampton-warsaw-city-centre/
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne, konieczność rezerwacji parkingu w wyprzedzeniem