Transgraniczne przemieszczanie odpadów – przepisy i praktyka. Monitoring odpadów w systemie SENT
Szkolenie 2-dniowe
Szkolenie z transgranicznego przemieszczania odpadów obejmuje m.in. zagadnienia: obowiązki w transgranicznym przemieszczaniu odpadów, klasyfikacja odpadów i kody, przemieszczanie odpadów z listy zielonej i z listy bursztynowej, dokumentacja transportu i tranzytu odpadów, przepisy karne i kary administracyjne.
Opis szkolenia
Dnia 21 maja 2024 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące transgraniczne przemieszczanie odpadów. Uchyla ono rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.
Rozporządzenie ustanawia procedury i systemy kontroli w zakresie przemieszczania odpadów, w zależności od pochodzenia, przeznaczenia i trasy przemieszczania, rodzaju odpadów oraz przewidzianego rodzaju przetwarzania odpadów w miejscu ich przeznaczenia. Rozporządzenie wprowadza szereg zmian, m.in.:
- nowe definicje: osoby, która organizuje przemieszczanie, hierarchia postępowania z odpadami, przebieg trasy i trasa
- przepisy określające procedury i obowiązki dotyczące odbioru odpadów w przypadku braku możliwości realizacji przemieszczania zgodnie z planem podlegającego ogólnym wymogom w zakresie informowania
- przepisy dotyczące przemieszczania odpadów między regionem najbardziej oddalonym a państwem członkowskim, którego jest on częścią oraz przemieszczania odpadów z Wysp Owczych do Danii
- przepisy zmieniające Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 i dyrektywę 2009/16/WE oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1056 z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie elektronicznych informacji dotyczących transportu towarowego
- ustanawia wspólne, niewyczerpujące kryteria określania rodzajów i wysokości sankcji, które mają być nakładane w przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia, obejmujące między innymi charakter i wagę naruszenia oraz korzyści ekonomiczne z niego wynikające, a także szkody w środowisku spowodowane danym naruszeniem
Przepisy rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 stosuje się jednak nadal do dnia 21 maja 2026 r. z wyjątkiem:
- art. 30 (porozumienia dotyczące obszarów przygranicznych), który przestaje mieć zastosowanie od dnia 20 maja 2024 r.
- art. 37 (procedury obowiązujące w przypadku wywozu odpadów wyszczególnionych w załączniku III lub IIIA), który nadal stosuje się do dnia 21 maja 2027 r.
- art. 51 (sprawozdania Państw Członkowskich), który nadal stosuje się do dnia 31 grudnia 2025 r.
Od 22 lutego 2022 roku przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT.
W związku z dużą ilością nielegalnych transportów odpadów zarówno na tereny Polski, jak i poza Polskę, wprowadzono przepisy, które pozwoliły na zwiększenie kontroli w tym zakresie:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz. U. 2016 poz. 1742), które obowiązuje od 24 stycznia 2018 r. wprowadziło nowe wymagania dla transportu odpadów,
- Zmiana ustawy o odpadach z dnia 20 lipca 2018 r. wprowadziła zmiany w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz nowe sankcje karne,
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 178).
Rozporządzenia dotyczące transportu odpadów oraz baza BDO stały się narzędziem kontrolnym oraz informacyjnym - w jaki sposób realizowane są obowiązki związane z właściwym zagospodarowywanie odpadów. Przestrzeganie przepisów prawa jest koniecznością, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować bardzo wysokimi karami. Zapraszamy na szkolenie, które szczegółowo omawia te kwestie.
Cel szkolenia:
Przekazanie uczestnikom wiedzy, kwalifikacji i praktycznych umiejętności stosowania przepisów ustawy o odpadach, międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, transporcie odpadów i innych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- uzyskanie wiedzy na temat najnowszych zmian w prawie i możliwość najlepszego przygotowania się do nich,
- zdobycie cennych praktycznych umiejętności - dzięki aktywnym warsztatom realizowanym w kameralnych grupach,
- możliwość konsultowania indywidualnych problemów, z którymi uczestnicy spotykają się w swojej pracy.
Adresaci szkolenia:
- specjaliści ds. ochrony środowiska,
- specjaliści ds. gospodarki odpadami,
- sprzedawcy, pośrednicy w obrocie odpadami i surowcami wtórnymi,
- podmioty transportujące odpady,
- osoby zajmujące się kwestiami środowiskowymi oraz sporządzające sprawozdania środowiskowe,
- wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.
Metody szkoleniowe:
wykład w oparciu o liczne przykłady, odpowiedzi na pytania, analiza przypadków, wyjaśnianie wątpliwości, wymiana doświadczeń, dyskusja.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
- Podstawa prawna międzynarodowego przemieszczania odpadów
- Klasyfikacja odpadów (lista zielona i bursztynowa, międzynarodowe kody)
- Procesy odzysku w tym recyklingu (Bat i inne dokumenty potwierdzające proces przetwarzania)
- Utylizacja odpadów
- Procedura informowania, przemieszczanie odpadów z listy zielonej – szczegółowe omówienie (umów pomiędzy przekazującymi odpady, annex VII, CMR, ewidencja)
- Procedura notyfikacji, transgraniczne przemieszczanie odpadów z listy bursztynowej (omówienie dokumentów, zabezpieczeń finansowych)
- Odpowiedzialność w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów
- Organizator – wpis do BDO
- Transport odpadów – przepisy, zasady
- Wymagania innych krajów UE w zakresie rejestracji
- SENT dla:
- Przewoźników przewożących odpady w tranzycie przez teren Polski - SENT 300/330
- Odbiorców odpadów z terenu UE i spoza UE - SENT 200/205/230 lub 237
- Organizowanie tranzytu odpadów – właściwe ewidencjonowanie, umowy
- Ograniczenia w przemieszczaniu odpadów tworzyw sztucznych
-
Nowe rozporządzenie PEiR (UE) 2024/1157 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie przemieszczania odpadów
-
Główne cele UE nowego rozporządzenia
-
nie przenoszenie wyzwań związanych z odpadami do krajów trzecich (samowystarczalność EU)
-
wspieranie czystej gospodarki o obiegu zamkniętym
-
neutralność klimatyczna - zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń
-
- Nowe zasady eksportu odpadów z UE
- Zmodernizowane zasady przemieszczania odpadów między państwami członkowskimi, w tym procedury cyfrowe
- Nowe środki mające na celu lepsze zwalczanie nielegalnego przemieszczania odpadów
- Planowany termin wejścia w życie
- Przepisy karne w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów
- Administracyjne kary pieniężne
- Pytania, dyskusja, analiza przypadków
Wykładowca
Od 1991 r. specjalista w zakresie prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami, opłaty produktowej, gospodarczego korzystania ze środowiska, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Specjalizuje się w nadzorze firm (także z branży budowlanej) w zakresie gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń do środowiska, transgranicznego przemieszczania odpadów. Obecnie jest managerem zespołu doradców środowiskowych, który zajmuje się doradztwem i opracowaniem dokumentacji w zakresie ochrony środowiska.
Posiada bogate doświadczenie przy realizacji projektów budowlanych w zakresie nadzoru nad dopełnieniem obowiązków środowiskowych przez wykonawców i podwykonawców. Współpracowała m.in. przy realizacji kontraktów na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice a także przy budowie połączenia kolejowego MPL "Kraków - Balice" z Krakowem. Zajmowała się kompleksowym doradztwem środowiskowym kilku dużych firm z branży budowlano-remontowej, a także dla sieci handlowych, firm produkcyjnych, transportowych oraz dla przedsiębiorstw z innych branż.
Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia związane z gospodarką odpadami i szeroko pojętą ochroną środowiska. Zajęcia prowadzi w sposób warsztatowy, w oparciu o dużą wiedzę merytoryczną i doświadczenie praktyczne, przez co jest bardzo cenionym przez uczestników wykładowcą.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Hotelu Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
- Współpracujemy z 4 hotelami.
- W poniższych hotelach możemy dokonywać rezerwacji noclegu dla Państwa, w związku z przyjazdem na szkolenie.
- Nie dokonujemy rezerwacji noclegów w innych hotelach, spoza poniższej listy.
- Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Ważne:
- Cena noclegu może się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie dobrej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels (ceny minimalne w 2024 roku):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 480 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 575 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 380 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 240 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 270 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę
Hampton by Hilton Warsaw City Centre:
Hotel Hampton by Hilton, ul. Wspólna 72, Warszawa
Koszt przy rezerwacji zależy od terminu i dostępnych miejsc w hotelu.
Średnio ceny kształtują się na poziomie 350-650 zł (jedynka ze śniadaniem) i 450-850 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 317 27 00, https://www.hilton.com/pl/hotels/wawcthx-hampton-warsaw-city-centre/
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne, konieczność rezerwacji parkingu w wyprzedzeniem