Nowa ustawa deweloperska. Wpływ nowych przepisów na kształt umów deweloperskich oraz relacje deweloper - pośrednik - konsument
Szkolenie 1-dniowe
Szkolenie z nowej ustawy deweloperskiej obejmuje m.in. zagadnienia: zmiany wynikające z nowej ustawy deweloperskiej, umowa rezerwacyjna, dokumentacja przed rozpoczęciem sprzedaży, uprawnienia kontrolne banku, zobowiązania stron wynikające z umowy, Deweloperski Funduszu Gwarancyjny, protokół odbioru, powołanie rzeczoznawcy budowlanego, rachunki powiernicze.
Opis szkolenia
1 lipca 2022 roku weszła w życie większość przepisów nowej ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Nowa ustawa deweloperska znacznie zmieniła dotychczasowe prawa i obowiązki stron procesu deweloperskiego, zmieniając utarte schematy prowadzenia inwestycji i dotychczasową standardową treść umów deweloperskich.
Na szkoleniu omówimy aspekty prawne i praktyczne przyjęcia poszczególnych rozwiązań operacyjnych, i ryzyka za nimi stojące.
Cel szkolenia:
- omówienie najważniejszych przepisów wprowadzonych nową ustawa deweloperską
- wskazanie potencjalnych problemów, jakie mogą wiązać się z nowym Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym
- przekazanie zasad, na jakich banki będą prowadzić nowe rachunki powiernicze
- przybliżenie nowych regulacji związanych z umowami rezerwacyjnymi czy ograniczeniami możliwości omijania dotychczasowych zapisów ustawy deweloperskiej
- omówienie nowych obowiązków informacyjnych deweloperów i nowych uprawnień nabywców
- wskazanie znaczenia zmian w prawie dla praktyki pośredników w obrocie nieruchomościami
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Szkolenie pomoże przeorganizować pracę zgodnie ze zmianą przepisów:
- Wskażemy, na jakie aspekty należy zawrócić uwagę przy konstruowaniu umów, w związku ze zmianą przepisów.
- Przeanalizujemy zagadnienia praktyczne dotyczące umów, których celem jest przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
- Zwrócimy uwagę na aspekty prawne jak i faktyczne wprowadzonych zmian.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie przeznaczone jest dla profesjonalistów rynku nieruchomości, przygotowujących i prowadzących sprzedaż lokali deweloperskich, w szczególności dla:
- deweloperów i inwestorów planujących rozpoczęcie nowych inwestycji deweloperskich
- pracowników działów sprzedaży i działów prawnych firm deweloperskich
- pośredników w obrocie nieruchomościami
Metody szkoleniowe:
Szkolenie realizowane w formie wykładu połączonego z analizą przykładów. Odpowiedzi na pytania, omawianie wątpliwości, dyskusja, wymiana doświadczeń.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
- Nowa ustawa deweloperska – wprowadzenie do zmian
Uczestnicy poznają zasady, na jakich nowa ustawa zastąpi starą z 2011 roku. Przedstawione będą podstawowe pojęcia i definicje, w tym pojęcie wprowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego do sprzedaży, które to może warunkować zasady prowadzenia sprzedaży na starej i nowej ustawie. Omówimy szeroko nowy zakres przedmiotowy ustawy, czyli w jakich przypadkach nowa ustawa deweloperska znajduje zastosowanie, a który to zakres w nowej ustawie został bardzo szeroko rozwinięty.
- Różnice między starą i nową ustawą – tło historyczne i przyczyny zmian
- Zasady intertemporalne, a więc dla których inwestycji znajdzie zastosowanie nowa ustawa
- Najistotniejsze definicje nowej ustawy
- Zakres przedmiotowy nowej ustawy, a więc jakie przedsięwzięcia deweloperskie objęte są jej regulacjami
-
Zaktualizowane obowiązki informacyjne dewelopera
Omówimy nowe zasady harmonogramów inwestycji deweloperskich, a także całkowicie nowe zasady sporządzania prospektów deweloperskich wraz z szerokim omówieniem wzoru takiego prospektu.
- Nowe zasady związane z harmonogramami
- Nowe zasady sporządzania prospektu deweloperskiego
- Omówienie wzoru prospektu deweloperskiego
- Regulacje umów rezerwacyjnych
Po latach praktyki pozakodeksowej umowy rezerwacyjne zostały uregulowane w nowej ustawie deweloperskiej i mają w swoim założeniu ograniczyć zawieranie umów przedwstępnych między deweloperami a konsumentami. Od kilku miesięcy obserwuje się już je w praktyce.
- Omówienie przepisów dotyczących umów rezerwacyjnych
- Odróżnienie deweloperskich umów rezerwacyjnych od takich umów zawieranych przez pośredników w obrocie nieruchomościami
- Omówienie kluczowych elementów umów rezerwacyjnych
- Omówienie różnych wzorów takich umów (wadliwych i prawidłowych)
-
Nowe zapisy umów deweloperskich
Skupimy się na zmianach w zakresach umów deweloperskich, zwłaszcza w związku z oświadczeniami o bezobciążeniowym przeniesieniu nieruchomości, dostępie do projektu budowlanego czy rolach wizualizacji nieruchomości, a także stosowanych karach umownych, zasadach ich wyrównywania, odstąpieniach od umowy. Bardzo ważnym elementem jest też szczegółowe omówienie znacząco zmienionych zasad odbiorów lokali przez konsumentów.
- Zawartość umów deweloperskich i umów podobnych
- Bezobciążeniowe przeniesienie lokalu
- Zabezpieczanie umów deweloperskich (kary umowne, odstąpienia umowne)
- Nowe zasady ustawowego prawa do odstąpienia od umowy deweloperskiej
- Szczegółowe omówienie zasad odbiorów lokali przez konsumentów
-
Znaczenie zmian dla działów sprzedaży i pośredników w obrocie nieruchomościami
Ta część programu realizowana jest w toku całego szkolenia i w odniesieniu do wszystkich jego punktów. Jego realizacja następuje pod postacią porównań, podawania i prezentowania przykładów z praktyki prowadzącego.
- Nowa rola banku w finansowaniu i nadzorowaniu inwestycji
Uczestnicy dowiedzą się o nowych zasadach prowadzenia rachunków powierniczych, ich wypowiadania oraz zmian. Poznają też zasady prowadzenia wypłat z rachunków zamkniętych oraz otwartych.
- Otwarte i zamknięte rachunki powiernicze – kluczowe różnice
- Zasady wypowiadania i przenoszenia rachunków powierniczych
- Zasady wypłat z zamkniętych rachunków powierniczych
- Zasady wypłat z otwartych rachunków powierniczych - kontrolna rola banku
- Deweloperskie Fundusz Gwarancyjny i środki ochrony wpłat nabywców – nowa organizacja przepływów finansowych
Uczestnicy otrzymają wprowadzenie związane z uruchomieniem instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Poznają oni zasady jego działania, zasady dokonywania wpłat, wypłat, poniesienia realnego kosztu przez konsumenta oraz obowiązujących stawek i sposobów ich wyliczenia.
- Wprowadzenie do istoty DFG
- Zasady dokonywania wpłat i wypłat – zabezpieczenie przed deweloperami upadającymi
- Obowiązujące stawki wpłat do DFG i zasady ich obliczania
- Pytania Uczestników szkolenia, dyskusje, podsumowanie szkolenia
Wykładowca
TRENER 1
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik serii certyfikowanych szkoleń z zakresu prawa autorskiego organizowanych przez tę uczelnię.
Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rzeczowym oraz szeroko rozumianym prawie kontraktów, zwłaszcza z pogranicza kontraktów nieruchomości oraz prawa autorskiego. Uprawia aktywną reprezentację sądową i reprezentuje klientów w sporach przeciwko innym podmiotom i organom, jak również prowadzi negocjacje przedprocesowe.
Praktykuje także m. in. prawo korporacyjne, prawo pracy oraz prawo rodzinne.
TRENER 2
Radca prawny koordynujący zespół prawa nieruchomości. Posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach dotyczących realizacji inwestycji deweloperskich i ich sprzedaży oraz doradztwa dla pośredników i konsumentów na rynku nieruchomościowym.
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i American Law Program realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i Columbus School of Law – Catholic University of America. Od 2014 r. członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Hotelu Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
- Współpracujemy z 4 hotelami.
- W poniższych hotelach możemy dokonywać rezerwacji noclegu dla Państwa, w związku z przyjazdem na szkolenie.
- Nie dokonujemy rezerwacji noclegów w innych hotelach, spoza poniższej listy.
- Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Ważne:
- Cena noclegu może się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie dobrej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels (ceny minimalne w 2024 roku):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 480 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 575 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 380 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 240 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 270 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę
Hampton by Hilton Warsaw City Centre:
Hotel Hampton by Hilton, ul. Wspólna 72, Warszawa
Koszt przy rezerwacji zależy od terminu i dostępnych miejsc w hotelu.
Średnio ceny kształtują się na poziomie 350-650 zł (jedynka ze śniadaniem) i 450-850 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 317 27 00, https://www.hilton.com/pl/hotels/wawcthx-hampton-warsaw-city-centre/
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne, konieczność rezerwacji parkingu w wyprzedzeniem