Zamówienia na dostawy i usługi informatyczne zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych
Szkolenie 2-dniowe
Szkolenie z zamówień publicznych w IT obejmuje m.in. zagadnienia: jak przygotować postępowanie na dostawy i usługi informatyczne, „specyficzny” opis przedmiotu zamówienia, warunki udziału w postępowaniu, dokumenty i oświadczenia, optymalne tryby udzielania zamówień na IT, kryteria oceny ofert, umowy w branży IT.
Opis szkolenia
Cele szkolenia:
Udział w szkoleniu pozwoli na zdobycie kompleksowej wiedzy na temat zamówień publicznych w obszarze IT realizowanych wg ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 roku.
Szkolenie znacząco przyczyni się do nabycia umiejętności przygotowania i prowadzenia postępowania oraz uniknięcia błędów w procesie udzielania zamówień publicznych na usługi i dostawy informatyczne.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- poznanie i pogłębienie wiedzy z zakresu specyfiki zamówień informatycznych,
- zgłębienie praktycznych aspektów związanych z elektronicznymi postępowaniami o zamówienie publiczne,
- ugruntowanie dotychczasowej wiedzy oraz zdobycie nowej wiedzy, niezbędnej do prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne (w tym w pełni elektronicznie) zgodnie z wymaganiami nowej ustawy PZP.
Adresaci szkolenia:
- przedstawiciele Zamawiających,
- członkowie komisji przetargowych,
- osoby z komórek merytorycznych przygotowujące postępowanie o zamówienie publiczne,
- organy kontrolne,
- Wykonawcy ubiegający się o publiczne kontrakty w branży IT.
Metody szkoleniowe:
case study, nastawienie na praktyczny aspekt, analiza najczęściej popełnianych dotychczas błędów ze wskazaniem jak ich uniknąć i prawidłowo stosować się do nie tylko do obecnych, ale także nowych przepisów PZP, poparcie wskazówkami, jak wykorzystać dotychczasowe wyniki kontroli Prezesa UZP, orzecznictwo KIO, przykłady zapisów w umowach
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Zobacz, co uczestnicy docenili w tym szkoleniu
Styl Pana Prowadzącego! Super! Aktywne udzielanie informacji przez prowadzącego na zadawane pytania, jak również wyjaśnianie wszystkich przypadków dotyczących zamówień publicznych.
Dyskusje na problematyczne tematy, szybkie reakcje wykładowcy na wątpliwości.
Program
- Specyfika zamówień publicznych na dostawy i usługi informatyczne:
- Czynności przygotowawcze przed wszczęciem postępowania w branży IT – ich waga i znaczenie w świetle nowej ustawy PZP, w tym wstępne konsultacje rynkowe.
- Rekomendacje Prezesa UZP – praktyczne kierunkowe wskazówki jak uniknąć błędów przy udzielaniu zamówień IT.
- Opis przedmiotu zamówienia w IT:
- Sposoby dokonywania opisu przedmiotu zamówienia na dostawy lub usługi IT.
- Dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia.
- „Produkt równoważny” – wymagania nowej ustawy PZP odnośnie określenia kryteriów stosowanych w celu oceny równoważności - na wybranych przykładach zamówień na oprogramowanie, sprzęt IT, materiały eksploatacyjne.
- Postanowienia umowy zabezpieczające interes Zamawiającego w sytuacji zaoferowania „produktów równoważnych”.
- Opis przedmiotu na usługi IT a wycena usług objętych przedmiotem – jak można zabezpieczyć interesy Zamawiającego w zamówieniu na usługi utrzymania i rozwoju systemu informatycznego.
- Podział zamówienia na części – wymagania szczególne i praktyczne przykłady w tym w świetle orzecznictwa KIO dokumentowania w protokole postępowania braku podziału na części zamówienia IT.
- Przedmiotowe środki dowodowe - próbki, karty katalogowe, deklaracje zgodności, wyniki testów wydajności, ISO – kluczowe zmiany w nowym PZP odnośnie terminu składania, reguł uzupełniania i wyjaśniania.
- Warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia w IT:
- Jakie warunki udziału warto określić w branży IT - proporcjonalność oraz związek z przedmiotem zamówienia.
- Zdolność zawodowa – doświadczenie jako warunek gwarantujący należyte Wykonanie zamówienia.
- Zdolność zawodowa – potencjał kadrowy jako istotny element w IT, w tym uprawnienia osób, certyfikaty posiadane przez osoby.
- Zdolność finansowa i ekonomiczna.
- Specyfika IT jako uzasadnienie szczególnych wymagań wobec konsorcjum Wykonawców.
- Rodzaje podmiotowych środków dowodowych (oświadczeń lub dokumentów), jakich może żądać Zamawiający od Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia:
- Oświadczenie wstępne „krajowe”, jednolity europejski dokument zamówienia – forma, reguły składania.
- Podmiotowe środki dowodowe (dokumenty i oświadczenia potwierdzające warunki udziału w postępowaniu, dokumenty i oświadczenia potwierdzające brak podstaw wykluczenia).
- Termin składania podmiotowych środków dowodowych „aktualność” na dzień złożenia, uzupełnianie.
- Kwestie rozumienia oświadczenia lub dokumentu elektronicznego, jak sporządzić elektroniczną kopię oświadczenia lub dokumentu i potwierdzić za zgodność, kompresowanie plików (zakres dopuszczalności i metody).
- E-dokumenty urzędowe (e-KRK, e-ZUS, e-US itp.) – podobieństwa i różnice w ich wystawianiu, analiza na przykładach.
- Pełnomocnictwo, wadium i oferta w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
- Specyfika kryteriów oceny ofert w zamówieniach IT:
- Kryteria oceny ofert – definicja, rodzaje, podziały.
- Odpowiedni dobór kryteriów oceny ofert – kryteria, podkryteria oraz ich wagi.
- Pozacenowe kryteria oceny ofert – przykłady realnych kryteriów w IT, w tym mniej znanych, błędy i dobre praktyki.
- Kryterium personelu wyznaczonego do realizacji zamówienia jako kryterium gwarantujące jakość usług IT – studium przypadku.
- „Pułapki” przy pozacenowych kryteriach oceny ofert, w tym związane z terminem realizacji zamówienia, gwarancją jakości – czy i kiedy korzystać z wzorów matematycznych i kiedy robić „symulacje”.
- Reguły opisu kryterium kosztu na przykładzie zakupu urządzeń drukujących.
- Kryterium funkcjonalności, parametry techniczne, serwis.
- Optymalne tryby udzielania zamówień na IT:
- Tryb podstawowy (nowość) w procedurze krajowej oraz przetarg nieograniczony od progów unijnych – jak je prowadzić według nowego PZP.
- Dialog konkurencyjny.
- Zamówienia z wolnej ręki w branży IT.
- Zamówienia na IT a ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i rażąco niska cena:
- Co i kiedy może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, w tym w zakresie zamówień IT w świetle zmienionej definicji tajemnicy przedsiębiorstwa.
- Obowiązki i uprawnienia Zamawiającego.
- Wyjaśnienia rażąco niskiej ceny a tajemnica przedsiębiorstwa w IT.
- Specyfika umów IT:
- Postanowienia dotyczące kar umownych i praw autorskich.
- Aneksowanie umowy – okoliczności, sposoby elastycznego „zarządzania” realizacją umowy i zmian zgodnych z ustawą PZP.
- Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w IT.
- Odpowiedzi na pytania, wyjaśnianie wątpliwości, analiza przypadków.
Wykładowca
Ekspert związany z rynkiem zamówień publicznych od ponad 21 lat.
Posiada bogate doświadczenie zdobyte w trakcie obsługi podmiotów zarówno ze strony zamawiających jak i wykonawców, w tym w zakresie reprezentowania wykonawców przed KIO. Prowadzi autorskie szkolenia i warsztaty z zamówień publicznych skierowane do przedstawicieli zamawiających jak i wykonawców. Wykładowca na studiach podyplomowych kilku uczelni wyższych. Prelegent ogólnopolskich konferencji poświęconych tematyce zamówień publicznych. Autor i współautor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych. Członek Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Centrum LIM (dawnej siedzibie Hotelu Marriott), Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Poniżej lista hoteli, z którymi współpracujemy i w których możemy dla Państwa dokonać rezerwacji noclegu.
Ważne:
- Ceny noclegów w hotelach mogą się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Nie możemy zagwarantować, że zawsze jest możliwość zarezerwowania noclegu wg podanych poniżej cen minimalnych. Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie minimalnej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels.
Ceny minimalne w 2025 roku (są uzależnione od sezonu):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
- styczeń-luty oraz lipiec-sierpień: od 460 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 555 zł (dwójka ze śniadaniem)
- marzec-czerwiec oraz wrzesień-grudzień: od 490 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 585 zł (dwójka ze śniadaniem)
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
- styczeń-luty: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 385 zł (dwójka ze śniadaniem)
- marzec-sierpień: od 360 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 415 zł (dwójka ze śniadaniem)
- wrzesień-grudzień: od 400 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 455 zł (dwójka ze śniadaniem)
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
- styczeń-grudzień: od 270 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 305 zł (dwójka ze śniadaniem)
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę.