Szkolenie z KPA. Kodeks postępowania administracyjnego w praktyce – z uwzględnieniem najnowszych zmian prawnych i orzecznictwa sądów administracyjnych
SZKOLENIE ONLINE LUB STACJONARNE, 2 DNI
Szkolenie z KPA obejmuje m.in. zagadnienia: zasady postępowania administracyjnego, podmioty i sposoby reprezentacji, doręczenia, ponaglenie, postępowanie administracyjne przed organem I instancji, mediacja, postępowanie odwoławcze, postępowanie o charakterze uproszczonym, zasady nakładania administracyjnych kar pieniężnych, postępowania w trybach nadzwyczajnych.
Opis szkolenia
Cel szkolenia:
Szkolenie stanowi kompendium wiedzy z zakresu prowadzenia postępowania administracyjnego i jednocześnie praktyczne przygotowanie do prowadzenia postępowań administracyjnych, zgodnie z przepisami k.p.a., zarówno w trybach zwyczajnych, jak i nadzwyczajnych, a także z uwzględnieniem wszystkich etapów postępowania administracyjnego.
Coraz więcej kontroli organów nadzorczych wychwytuje błędy urzędnicze w stosowaniu przepisów k.p.a. W ramach szkolenia przeprowadzimy studium przypadku z uwzględnieniem orzecznictwa sądów administracyjnych.
Szkolenie będzie oparte o najnowsze zmiany przepisów – zwłaszcza o doręczenia elektroniczne. Planowane są także kolejne zmiany k.p.a. – na ten moment są to jednak jeszcze nieuzgodnione projekty i nie jest znany ich ostateczny kształt.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- uczestnicy nabędą kompetencje pozwalające im prawidłowo wszcząć, prowadzić i zakończyć postępowanie administracyjne,
- szkolenie pozwoli zminimalizować ryzyko stwierdzenia nieprawidłowości przez organ wyższego stopnia w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowania,
- wskażemy na najczęściej występujące błędy w praktyce wydawania decyzji administracyjnych,
- uczestnicy poznają zbiór dobrych praktyk w zakresie k.p.a. oraz otrzymają gotowe rozwiązania najczęściej występujących problemów w procedurze administracyjnej.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest skierowane w szczególności do praktyków, tj. do pracowników urzędów gmin i miast, starostw powiatowych, ośrodków pomocy społecznej, urzędów wojewódzkich i urzędów marszałkowskich, a także organów centralnych i terenowych oraz służb, inspekcji i straży. Zapraszamy także adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i wszystkie inne osoby zainteresowane zdobyciem aktualnej specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu prowadzenia postępowań administracyjnych według nowych zasad.
Metody szkoleniowe:
wykład w oparciu o prezentację, case study, burza mózgów, dyskusja, odpowiedzi na pytania, wyjaśnianie wątpliwości
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Ogromna wiedza prowadzącego przekazywana w bardzo przystępny sposób, ciekawe przykłady z praktyki i duże poczucie humoru prowadzącego stworzyło bardzo przyjemną atmosferę na szkoleniu.
Wykładowca odpowiadał na każde pytanie zadawane przez uczestników szkolenia, każdy temat został wyczerpany do maksimum.
Zrozumiały sposób przekazania informacji (na przykładach) na bieżąco wyjaśnianie zadawanych pytań.
Program
Dzień I
- Warunki konieczne dla wszczęcia postępowania administracyjnego. Forma i zasadność odmowy wszczęcia postępowania
- Strona postępowania administracyjnego
- Podmioty posiadające legitymację czynną w postępowaniu
- Właściwość organów, wyłączenie pracownika i organu
- Konsekwencje uchybień w zakresie wyłączeń pracownika / organu
- Postępowanie wyjaśniające i dowody w postępowaniu administracyjnym
- Pełnomocnictwa – charakter i ich znaczenie dla dalszego postępowania
- „Elektronizacja” postępowania i jej konsekwencje
- Prawo strony do wniesienia ponaglenia. Forma, tryb, termin, postępowanie organu w sytuacji wniesienia ponaglenia
- Przewlekłość postępowania a bezczynność organu administracji publicznej właściwego do załatwienia sprawy. Konsekwencje przewlekłego prowadzenia postępowania oraz bezczynności organu
- Odpowiedzialność urzędników na podstawie art. 38 k.p.a.
- Obliczanie terminów
- Publiczna usługa hybrydowa i jej wpływ na postępowanie administracyjne
- Zmiana przepisów dotyczących ponaglenia
- Zmiana procedury doręczenia właściwego i zastępczego
- Korzystanie przez organ z bazy adresów elektronicznych
- Problematyka ustalania skuteczności doręczenia
- Usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego
- Adresy doręczenia
Dzień II
- Wezwania
- Metryka sprawy. Protokoły i adnotacje w k.p.a.
- Zawieszenie i umorzenie postępowania – problemy praktyczne
- Mediacja – czy zawsze stosowana
- Postępowanie uproszczone – kiedy i w jaki sposób jest prowadzone
- Rozstrzygnięcia kończące postępowanie – możliwe rodzaje i ich skutki dla stron i organu
- Decyzje administracyjne – rodzaje i charakter oraz skutki
- Elementy decyzji – obligatoryjne i fakultatywne
- Zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania i jego konsekwencje
- Wprowadzanie zmian w wydanej decyzji
- Czynności organu I instancji, etap międzyinstancyjny – omówienie procedury odwoławczej
- Decyzje organu odwoławczego
- Związanie organu decyzją administracyjną
- Tryby nadzwyczajne jako sposób wzruszalności decyzji: wznowienie postępowania, zmiana / uchylenie decyzji oraz stwierdzenie nieważności decyzji
- Analiza najczęściej występujących problemów w zakresie wydawania decyzji administracyjnych
- Odpowiedzi na pytania, dyskusja, wyjaśnianie wątpliwości
Wykładowca
Autor licznych publikacji naukowych i opinii prawnych. Wieloletni konsultant i trener firm doradczych. Ceniony dydaktyk i praktyk. Zajmuje się szkoleniami pracowników urzędów administracji publicznej na szczeblu centralnym i terenowym oraz prawników praktyków, a także pracowników przedsiębiorstw i spółek. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców oraz wdrażania standardów ochrony danych osobowych w organizacjach polskich i zagranicznych, gdzie pełni funkcję inspektora ochrony danych.
Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne wielokrotnie nagradzany licznymi stypendiami doktorskimi i motywacyjnymi oraz Nagrodą Rektora UŁ III stopnia.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Centrum LIM (dawnej siedzibie Hotelu Marriott), Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Poniżej lista hoteli, z którymi współpracujemy i w których możemy dla Państwa dokonać rezerwacji noclegu.
Ważne:
- Ceny noclegów w hotelach mogą się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Nie możemy zagwarantować, że zawsze jest możliwość zarezerwowania noclegu wg podanych poniżej cen minimalnych. Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie minimalnej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels.
Ceny minimalne w 2025 roku (są uzależnione od sezonu):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
- styczeń-luty oraz lipiec-sierpień: od 460 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 555 zł (dwójka ze śniadaniem)
- marzec-czerwiec oraz wrzesień-grudzień: od 490 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 585 zł (dwójka ze śniadaniem)
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
- styczeń-luty: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 385 zł (dwójka ze śniadaniem)
- marzec-sierpień: od 360 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 415 zł (dwójka ze śniadaniem)
- wrzesień-grudzień: od 400 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 455 zł (dwójka ze śniadaniem)
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
- styczeń-grudzień: od 270 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 305 zł (dwójka ze śniadaniem)
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę.