Zapraszamy na profesjonalne szkolenia windykacyjne i egzekucji należności. "Szkolenia Windykacja" to specjalistyczny katalog tematów, które prowadzimy w praktycznej formie warsztatowej. Przekazywana wiedza obejmuje aktualne na 2025 rok przepisy prawne oraz planowane...
Zapraszamy na profesjonalne szkolenia windykacyjne i egzekucji należności. "Szkolenia Windykacja" to specjalistyczny katalog tematów, które prowadzimy w praktycznej formie warsztatowej. Przekazywana wiedza obejmuje aktualne na 2025 rok przepisy prawne oraz planowane zmiany w windykacji i nowelizacje przepisów, np. nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza m.in. zmiany w doręczeniach komorniczych.
Szkolenia obejmują między innymi zagadnienia takie jak: procedury egzekucji administracyjnej, odzyskiwanie należności, ocena wiarygodności kontrahenta, monitoring należności i inne.
WINDYKACJA — SZKOLENIA KLUCZEM DO SUKCESU

Szkolenia z windykacji w J.G.Training cieszą się dużą popularnością wśród uczestników. Zapewniają merytorykę na najwyższym poziomie. Uczestnicy wychodzą z nich uzbrojeni w nową wiedzę i praktyczne umiejętności, które ułatwiają im codzienną pracę.
Przy organizacji szkoleń z windykacji współpracujemy z doświadczonymi trenerami: ekspertami-praktykami, którzy w pracy zawodowej zajmują się tematyką windykacji prawnej, egzekucji należności, a także windykacji miękkiej i negocjacji z dłużnikami. Wykładowcy to prawnicy i sędziowie specjalizujący się w tematyce windykacyjnej i komorniczej. Są również specjalistami z zakresu upadłości konsumenckiej i egzekucji administracyjnej należności, a także ekspertami z obszaru negocjacji z dłużnikami.
FORMUŁA SZKOLEŃ Z WINDYKACJI I EGZEKUCJI
Szkolenia otwarte odbywają się zarówno online, jak i stacjonarnie. Otwarte szkolenia z windykacji realizujemy w Warszawie. Niektóre szkolenia i kursy mają formułę hybrydową — część kursantów jest obecna na sali szkoleniowej, pozostali uczestniczą w szkoleniu przez internet. Obie grupy korzystają ze szkolenia w tym samym stopniu: otrzymują materiały szkoleniowe i certyfikaty. Mogą także, w czasie rzeczywistym, zadawać pytania trenerom i brać udział w dyskusji.
Szkolenia zamknięte realizujemy w całej Polsce. Program, czas trwania i inne szczegóły organizacyjne dopasowujemy do potrzeb klienta. Szkolenia zamknięte również mogą odbywać się jako szkolenia online.
Nasze szkolenia i kursy prowadzone są jako interaktywne warsztaty, które pozwalają na komunikację z trenerem i wymianę doświadczeń z grupą. Uczestnicy wysoko cenią sobie również możliwość omówienia przypadków z własnej praktyki i wyjaśnienia wątpliwości. Wszystko to pozwala maksymalizować przyrost wiedzy.
DLA KOGO SZKOLENIA Z WINDYKACJI I EGZEKUCJI
W ofercie szkoleń windykacyjnych mamy kursy dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają pracę w działach zajmujących się windykacją i egzekucją. Inne warsztaty przeznaczone są dla osób z doświadczeniem, specjalistów oraz ekspertów, którzy poszukują szczegółowej wiedzy i chcą zdobyć wysoko wyspecjalizowane umiejętności. Tematyka szkoleń obejmuje m.in.: windykację miękką, szkolenia windykacyjne dla administracji, prawo restrukturyzacyjne i postępowanie upadłościowe, przepisy związane z upadłością konsumencką, windykację międzynarodową oraz egzekucję z nieruchomości.
Szkolenia dostarczają uczestnikom konkretnej wiedzy i umiejętności. Zapraszamy na nie:
- Pracowników działów windykacji i egzekucji odpowiedzialnych za dochodzenie wierzytelności od dłużników – konsumentów.
- Pracowników administracji publicznej występujących w roli wierzycieli.
- Prawników, w tym radców prawnych i adwokatów oraz osoby zainteresowane zdobyciem specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu postępowania egzekucji administracyjnej.
- Wierzycieli i zespoły windykacyjne, którzy mają za zadanie egzekucję należności w sytuacji upadłości swoich kontrahentów.
- Windykatorów, prawników, urzędników zajmujących się egzekucją z nieruchomości.
- Pracowników windykacji oraz członkowie zespołów prawnych wierzycieli, zarówno publicznoprawnych, jak i niepublicznoprawnych, którzy zajmują się egzekucją świadczeń pieniężnych i niepieniężnych na drodze cywilnoprawnej.
- Osoby zajmujące się windykacją i eksmisjami w podmiotach zarządzających lokalami.
- Prawników i praktyków działających w obszarze postępowania egzekucyjnego.
- Pracowników działów księgowych i kadrowych oraz osoby, które są odpowiedzialne za komunikację z komornikami w sprawach zajęć egzekucyjnych w trakcie działania tarcz antykryzysowych związanych z COVID-19.
- Pracowników działów windykacyjnych, osób zajmujących się przygotowaniem dokumentów cywilno-prawnych w celu przekazania wniosków o egzekucję za granicą.
- Osoby, które kontaktują się z dłużnikami i chciałyby rozwinąć swoje umiejętności wpływania na dłużników, a tym samym zwiększyć skuteczność w ściąganiu zaległych należności (windykacja „miękka”).
- Osoby zajmujące się windykacją należności, w szczególności: negocjowaniem spłaty należności z dłużnikami, telefoniczną windykacją należności, prowadzeniem windykacji w postępowaniach sądowych, współpracą z działami prawnymi lub kancelariami, współpracą z organami ścigania.
TEMATYKA SZKOLEŃ Z WINDYKACJI I EGZEKUCJI
Zapraszamy na szkolenia i warsztaty, na których szeroko i kompleksowo przedstawiamy zagadnienia związane z różnymi aspektami windykacji i egze
kucji. Obejmują one zarówno windykację miękką, jak i windykację sądową. Dotyczą problematyki egzekucji wierzytelności, w tym egzekucji administracyjnej obowiązków niepieniężnych, egzekucji zobowiązań pieniężnych oraz egzekucji z nieruchomości. Szkolenia są kompendium aktualnych przepisów. Uwzględniają najnowsze przepisy, zmiany w windykacji i nowelizacje z tego zakresu.
- TEMAT SZKOLENIA: Upadłość konsumencka — prawa i obowiązki wierzyciela, możliwości dochodzenia roszczeń z uwzględnieniem ostatnich zmian przepisów
Na szkoleniu omówione zostaną skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej i jej wpływu na sytuację wierzycieli, w szczególności w zakresie wpływu wierzyciela na przebieg postępowania upadłościowego oraz możliwości uzyskania zaspokojenia po ogłoszeniu upadłości dłużnika. Uczestnicy uzyskają aktualną wiedzę dotyczącą problematyki upadłości konsumenckiej; będą mieli możliwość wyjaśnienia problemów prawnych i praktycznych związanych z upadłością konsumencką; dowiedzą się, jakie są możliwe sposoby reakcji wierzyciela na ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika; poznają prawa i obowiązki wierzyciela w postępowaniu upadłościowym oraz ich wpływ na możliwość zaspokojenia, w tym na przedawnienie wierzytelności; uzyskają wiedzę na temat możliwości dochodzenia wierzytelności po zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.
- TEMAT SZKOLENIA: Postępowanie egzekucyjne w administracji. Egzekucja administracyjna obowiązków pieniężnych – przepisy i praktyka po zmianach w 2024 r.
To kompendium wiedzy niezbędnej każdemu uczestnikowi postępowania egzekucyjnego w administracji, z uwzględnieniem najnowszych zmian prawnych i aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych. Uczestnicy zdobędą umiejętności praktyczne, pozwalające na samodzielne prowadzenie czynności wierzyciela lub organu egzekucyjnego, w szczególności poprzez analizę stanu prawnego, orzecznictwa i posiłkowanie się konkretnymi przykładami (kazusami).
- TEMAT SZKOLENIA: Egzekucja sądowa z nieruchomości — aktualne przepisy i ich praktyczne zastosowanie
W trakcie szkolenia uczestnicy poznają system kolejnych czynności niezbędnych dla odzyskania wierzytelności z nieruchomości w oparciu o szerokie tło przykładów praktycznych z orzecznictwa sądowego i komorniczego, a także uzyskają wyjaśnienie zasad, którymi rządzi się legalna i sprawna egzekucja z nieruchomości. Poznają także rolę wierzyciela w zapewnieniu skuteczności i szybkości tego postępowania oraz dowiedzą się, jakie są sposoby obrony dłużnika przed niezasadną lub nadmierną egzekucją, gdy jej przedmiotem jest nieruchomość.
- TEMAT SZKOLENIA: Skuteczna windykacja należności w aspekcie prawnym i negocjacyjnym
Na szkoleniu uczestnicy dowiedzą się, jakie są najistotniejsze reguły, które decydują o powodzeniu lub porażce działań windykatora i procesu windykacji; jakie są elementy składające się na skuteczne prowadzenie rozmów z dłużnikiem; jakie są zasady oceny sytuacji i profilu dłużnika, a także zasady właściwego postępowania w reakcji na działania dłużnika; jakie są pojęcia, definicje oraz konstrukcje prawne używane w windykacji; jakie są najistotniejsze procedury sądowe wykorzystywane w windykacji.
Uczestnicy poznają również praktyczne zagadnienia związane z egzekucją komorniczą, regulacje oraz praktyczne instytucje prawa karnego mające związek z windykacją należności, a także sposoby skutecznego zabezpieczenia należności, podatkowe aspekty windykacji oraz instytucje i możliwości działania stanowiące alternatywę dla windykacji należności albo wspomagające proces windykacji. Szkolenie obejmuje część wykładową oraz ćwiczenia praktyczne.
- TEMAT SZKOLENIA: Typologia dłużników i strategie windykacyjne — warsztaty skutecznej windykacji
Na szkoleniu dla windykatorów uczestnicy poznają zaawansowane metody windykacji trudnych klientów z wykorzystaniem planowania strategicznego, technik NLP w windykacji oraz komunikacji dostosowanej do rozmówcy. Dzięki temu rozwiną umiejętności przydatne podczas windykacji długoterminowej, gdzie zastosowanie twardych sankcji jest albo niemożliwe lub odsunięte w czasie.
- TEMAT SZKOLENIA: Prawo restrukturyzacyjne i postępowanie upadłościowe: dochodzenie wierzytelności, postępowanie o zatwierdzenie układu, z uwzględnieniem planowanych zmian
Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę o przepisach prawa restrukturyzacyjnego i postępowania upadłościowego, a także odpowiedzi na pytania: jaki przebieg mają takie postępowania, jakie są prawa i obowiązki wierzycieli oraz jakie są skutki ogłoszenia upadłości i podziału funduszy, jak sporządzać pisma procesowe, jak można wpływać na przebieg postępowania upadłościowego, jakie są zasady reagowania na uchybienia w toku postępowań, jakie są najczęściej popełniane błędy przez wierzycieli i jak ich uniknąć oraz jakie są aktualne zmiany w prawie upadłościowym oraz nowym prawie restrukturyzacyjnym.
- TEMAT SZKOLENIA: Windykacja należności — postępowanie sądowe i komornicze. Aktualne przepisy i ich praktyczne zastosowanie
W trakcie warsztatów zostaną omówione m.in. następujące problemy w zakresie funkcjonowania nowych przepisów: dochodzenie roszczeń okresowych (odsetkowych) w kontekście badania przedawnienia roszczeń, doręczenie korespondencji przez komornika sądowego, stosowanie nowych rozwiązań fiskalnych w zakresie opłat i wydatków sądowych, zasądzanie odsetek od przyznanych kosztów procesu oraz odpowiedni zapis w dokumencie orzeczenia, obciążenie wierzyciela opłatami w komorniczych w postępowaniach egzekucyjnych.
- TEMAT SZKOLENIA: Postępowanie egzekucyjne w administracji. Egzekucja administracyjna obowiązków NIEPIENIĘŻNYCH – przepisy i praktyka po zmianach w 2024 r.
Na szkoleniu omawiamy m.in. zmiany, jakie wprowadzone zostały do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz do aktów wykonawczych, które obowiązują od 1 stycznia 2020. Szkolenie to kompendium wiedzy niezbędnej każdemu uczestnikowi postępowania egzekucyjnego w administracji, którego przedmiotem jest obowiązek niepieniężny, z uwzględnieniem najnowszych
zmian prawnych i aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych. Uczestnicy uzyskają praktyczne umiejętności pozwalające na samodzielne prowadzenie czynności wierzyciela lub organu egzekucyjnego, w szczególności poprzez analizę stanu prawnego, orzecznictwa i posiłkowanie się konkretnymi kazusami.
- TEMAT SZKOLENIA: Środki odwoławcze w postępowaniu egzekucyjnym oraz czynności organów egzekucyjnych hamujące tok egzekucji — przepisy i praktyka
Szkolenie dostarcza wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych dla problemów praktycznych występujących w postępowaniach egzekucyjnych. W trakcie szkolenia prowadzonego w formie warsztatu uczestnicy dowiedzą się m.in., jak rozwiązywać częste problemy związane z zaskarżaniem czynności organów egzekucyjnych oraz jakie przyczyny oddziałują hamująco na tok postępowania egzekucyjnego i w jaki sposób można dążyć do ich wyeliminowania. W programie szkolenia znajdują się: skarga na czynność komornika, zażalenie, zarzuty na plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji, wstrzymanie egzekucji, zawieszenie postępowania egzekucyjnego, umorzenie postępowania egzekucyjnego.
- TEMAT SZKOLENIA: Prowadzenie skutecznych rozmów windykacyjnych – warsztaty
Szkolenie pozwala podnieść kompetencje w obszarze negocjacji windykacyjnych z naciskiem na utrzymanie pozytywnych relacji z kontrahentem. W trakcie warsztatów uczestnicy, pod okiem doświadczonego trenera, mogą poznać i przećwiczyć, jak w praktyce powinno wyglądać zastosowanie zasad i reguł skutecznej windykacji. Omówione zostaną przyczyny niepłacenia przez dłużników, jakie są ich typowe „gry” i wymówki oraz jakie są metody radzenia sobie z trudnym dłużnikiem. W szeregu ćwiczeń uczestnicy nauczą się m.in., jak prowadzić skuteczne negocjacje windykacyjne, jaką strukturę powinna mieć rozmowa windykacyjna i jak wywrzeć na dłużnika wpływ podczas rozmowy telefonicznej.
- TEMAT SZKOLENIA: Windykacja międzynarodowa. Egzekucja długów od osób zamieszkałych za granicą w sprawach cywilnych i handlowych
Uczestnicy szkolenia uzyskają aktualną wiedzę na temat wyboru przepisów międzynarodowych w sprawach cywilnych i gospodarczych, opracowania wniosków, specyfiki współpracy z różnymi państwami w UE oraz poza UE. Podczas części warsztatowej będą mogli przećwiczyć m.in. opracowanie wniosków kierowanych za granicę w celu odzyskania długu, procedurę wyboru najkorzystniejszej podstawy prawnej, w zależności od tego, jakie są dostępne dokumenty w sprawie, ustalenie organu za granicą, do którego skierować wniosek, które prawo stosować przy egzekucji i gdzie odnaleźć podstawowe informacje oraz jakie są najczęściej popełniane błędy przez wnioskodawców.
- TEMAT SZKOLENIA: Doręczenia sądowe i komornicze w postępowaniach cywilnych. Wpływ nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 2023 r. na skuteczność i koszty windykacji roszczeń
Przedmiotem szkolenia są ostatnie istotne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustaw komorniczych w obszarze egzekucji sądowej i doręczeń komorniczych, wynikające z tzw. „nowelizacji naprawczej”, to jest ustaw zmieniających z dnia 9 marca 2023 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 614) oraz z dnia 7 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1860).
- TEMAT SZKOLENIA: Potrącenia z wynagrodzeń, zasiłków i świadczeń – obowiązki i odpowiedzialność pracodawców. Praktyczne aspekty obsługi zajęć egzekucyjnych na rzecz komornika, urzędu skarbowego, syndyka
Szkolenie jest odpowiedzią na narastające problemy, z którymi muszą mierzyć się pracodawcy, zarówno firmy prywatne, jak i jednostki sektora finansów publicznych. Bazuje na praktycznym zobrazowaniu funkcjonowania zajęć komorniczych, administracyjnych i dokonywanych przez syndyków masy upadłości, a także wskazaniu skutków tych zajęć na wypłaty świadczeń pracowniczych, zasiłkowych oraz świadczeń z umów. cywilnoprawnych.
Celem szkolenia jest kompleksowe przedstawienie zasad funkcjonowania systemu opłat i kosztów związanych z windykacją należności, w tym sposobów ich odzyskiwania w różnych fazach procesu.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą. Poniżej znajdą Państwo aktualne terminy szkoleń i kursów z windykacji i egzekucji. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze szkolenia lub mają Państwo inne pytania dotyczące oferty – zapraszamy do kontaktu z nami, jesteśmy do Państwa dyspozycji w każdej sprawie związanej z organizacją lub zakresem merytorycznym szkolenia.