Prawo restrukturyzacyjne i postępowanie upadłościowe: dochodzenie wierzytelności, postępowanie o zatwierdzenie układu, z uwzględnieniem planowanych zmian
Szkolenie 2-dniowe
Szkolenie z postępowania upadłościowego obejmuje m.in.: prowadzenie i przebieg postępowań restrukturyzacyjnych, układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym, prawa i obowiązki wierzycieli, prowadzenie postępowania upadłościowego, skutki ogłoszenia upadłości, podział funduszy.
Opis szkolenia
Obowiązująca Ustawa Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery rodzaje tzw. postępowań restrukturyzacyjnych. Największą popularnością w praktyce cieszy się postępowanie o zatwierdzenie dnia układowego z opcją obwieszczenia o dniu układowym.
Postępowania restrukturyzacyjne stanowią alternatywę dla niewypłacalnej firmy. W przypadku braku możliwości restrukturyzacji niewypłacalnego przedsiębiorcy powinna zostać ogłoszona jego upadłość.
Celem szkolenia jest:
- przedstawienie przepisów regulujących uprawnienia wierzyciela w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych,
- omówienie możliwości dochodzenia i zaspokojenia wierzytelności z uwzględnieniem najczęściej występujących problemów w praktyce.
Szkolenie będzie miało charakter praktyczny. Wykładowca m.in. zaprezentuje przykładowe pisma procesowe sporządzane w postępowaniu upadłościowym, z omówieniem ich wymagań formalnych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Podczas szkolenia uczestnicy uzyskają wiedzę:
- jakie są możliwości reakcji wierzyciela na ogłoszenie upadłości i otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego dłużnika,
- jak można wpływać na przebieg postępowania upadłościowego,
- jakie są zasady reagowania na uchybienia w toku postępowań,
- jakie są najczęściej popełniane błędy przez wierzycieli oraz sposoby ich uniknięcia,
- o planowanych zmianach w prawie upadłościowym oraz nowym prawie restrukturyzacyjnym.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie adresowane jest do wierzycieli, którzy stają w obliczu problemu upadłości swoich kontrahentów, a w szczególności do pracowników działów windykacji i zarządzania wierzytelnościami bezpośrednio wykonujących obowiązki z zakresu dochodzenia należności.
Metody szkoleniowe:
Wykład w oparciu o liczne przykłady praktyczne, prezentacja treści przepisów i przykładowych pism procesowych sporządzanych w postępowaniu upadłościowym z omówieniem ich wymagań formalnych.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
- Prawo restrukturyzacyjne. Zagadnienia ogólne
- Krajowy Rejestr Zadłużonych. Skutki wejścia w życie z dniem 1 grudnia 2021 r. przepisów o KRZ:
- Funkcje KRZ
- Obwieszczenia w KRZ
- Dokonywanie czynności procesowych przez wierzycieli w postępowaniach restrukturyzacyjnych za pośrednictwem KRZ; doręczenia za pośrednictwem KRZ; Uzyskiwanie dokumentów sporządzanych w postępowaniu restrukturyzacyjnym za pośrednictwem KRZ.
- Założenia i cele wprowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych.
- Przesłanki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Definicja niewypłacalności.
- Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. Różnice i podobieństwa.
- Organy postępowań restrukturyzacyjnych.
- Uczestnicy postępowań. Dłużnik i wierzyciele.
- Nadzorca sądowy, zarządca, nadzorca układu.
- Rada wierzycieli. Kompetencje rady wierzycieli.
- Wpływ otwarcia postępowań restrukturyzacyjnych na umowy zawarte przez dłużnika, na możliwość wszczynania i prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi. Przedawnienie wierzytelności przeciwko dłużnikowi w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
- Spis wierzytelności:
- pojęcie i funkcje spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
- sporządzanie spisu wierzytelności, forma spisu,
- dopuszczalność zaskarżania spisu wierzytelności; sprzeciw,
- skutki zatwierdzenia spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
- spis wierzytelności spornych,
- wstępny spis wierzytelności.
- Krajowy Rejestr Zadłużonych. Skutki wejścia w życie z dniem 1 grudnia 2021 r. przepisów o KRZ:
- Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Ogólne zagadnienia postępowania restrukturyzacyjnego.
- Wierzytelności objęte układem i wierzytelności, których układ nie obejmuje.
- Propozycje układowe.
- Zgromadzenie wierzycieli.
- Głosowanie nad układem.
- Przyjęcie i zatwierdzenie układu.
- Skutki układu.
- Zmiana układu.
- Uchylenie i wygaśnięcie układu.
- Układ częściowy.
- Wierzytelności objęte układem i wierzytelności, których układ nie obejmuje.
- Przebieg postępowań restrukturyzacyjnych. Zakończenie i umorzenie postępowania. Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości.
- Postępowanie w przedmiocie zatwierdzenia układu po zmianach z 1 grudnia 2021 r.
- Przyspieszone postępowanie układowe.
- Postępowanie układowe.
- Postępowanie sanacyjne.
- Postępowanie w przedmiocie zatwierdzenia układu po zmianach z 1 grudnia 2021 r.
- Planowane zmiany – implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132.
- Prawo upadłościowe
- Podstawy ogłoszenia upadłości.
- Wniosek o ogłoszenie upadłości:
- legitymacja do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości,
- termin do złożenia przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości,
- skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika,
- odpowiedzialność dłużnika i osób reprezentujących dłużnika.
- Skutki ogłoszenia upadłości. Wpływ ogłoszenia upadłości na zobowiązania upadłego oraz na postępowania zabezpieczające i egzekucyjne.
- Zgłaszanie wierzytelności i lista wierzytelności:
- terminy zgłaszania wierzytelności, zgłaszanie wierzytelności za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych, wpływ zgłoszenia na przedawnienie wierzytelności,
- kategorie zaspokojenia,
- sprawdzanie listy wierzytelności za pośrednictwem KRZ,
- zaskarżanie listy wierzytelności.
- Podział funduszy masy upadłości oraz sum uzyskanych ze zbycia przedmiotów obciążonych rzeczowo:
- koszty postępowania upadłościowego i zobowiązania masy upadłości,
- oddzielny plan podziału,
- zaskarżanie planu podziału za pośrednictwem KRZ.
- Podstawy ogłoszenia upadłości.
- Pytania, dyskusja, wyjaśnianie wątpliwości.
Wykładowca
Sędzia sądu okręgowego. Swoją wiedzę uzyskaną w trakcie pracy zawodowej z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego wykorzystuje w pracy dydaktycznej. Prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich i radcowskich oraz dla radców prawnych z zakresu prawa handlowego, upadłościowego i naprawczego organizowane przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych. W działalności szkoleniowej preferuje praktyczne podejście do tematu.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Centrum LIM (dawnej siedzibie Hotelu Marriott), Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Poniżej lista hoteli, z którymi współpracujemy i w których możemy dla Państwa dokonać rezerwacji noclegu.
Ważne:
- Ceny noclegów w hotelach mogą się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie dobrej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels (ceny minimalne w 2024 roku):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 480 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 575 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 380 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 240 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 270 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę.