Odnawialne źródła energii – kompleksowe szkolenie na temat rynku OZE, aktualne regulacje i ich praktyczne aspekty
SZKOLENIE ONLINE LUB STACJONARNE, 2 DNI
Szkolenie z OZE (odnawialnych źródeł energii) obejmuje m.in. zagadnienia: zasady funkcjonowania rynku energii, proces inwestycyjny, modele sprzedaży energii z OZE.
Opis szkolenia
Sektor odnawialnych źródeł energii jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki w Polsce, co wymusza również coraz większą ilość regulacji prawnych w tym obszarze.
2-dniowe szkolenie pozwala pozyskać kompleksową wiedzę na temat funkcjonowania rynku OZE z punktu widzenia aktualnych regulacji prawnych, kładąc nacisk na praktyczne aspekty przepisów prawa.
Podczas szkolenia tłumaczymy zawiłości rynku OZE oraz handlu energią elektryczną, w przystępny i prosty sposób, bazując na konkretnych przykładach. Omawiamy także nadchodzące zmiany regulacji prawnych w obszarze OZE, w tym projekt dużej nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, opublikowany 25.09.2024 r. i projekt zmian ustawy Prawo energetyczne z 24.03.2025 r. (skrócenie ważności warunków przyłączenia, wyższe zaliczki na przyłączenie, elastyczne umowy przyłączeniowe).
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom kompleksowej wiedzy co do aktualnych regulacji prawnych w zakresie odnawialnych źródeł energii, w szczególności:
- w zakresie zasad funkcjonowania rynku
- procesu inwestycyjnego
- modeli sprzedaży energii z OZE
Korzyści dla uczestników z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- jak krok po kroku przeprowadzić proces inwestycyjno-budowlany dla instalacji OZE
- jakie są modele sprzedaży energii elektrycznej z instalacji OZE
- w jaki sposób sprzedać energię z OZE do odbiorcy końcowego
- jakie są aktualne systemy wsparcia dla instalacji OZE
- jakie są podstawowe obowiązki regulacyjne związane z wytwarzaniem energii elektrycznej
- w jaki sposób rozliczani są prosumenci energii odnawialnej
Adresaci szkolenia:
- Inwestorzy na rynku OZE oraz wytwórcy energii z OZE
- Odbiorcy końcowi planujący pozyskiwać energię z OZE lub zrealizować własną instalację
- Spółki obrotu energią elektryczną
- Banki finansujące inwestycje OZE
- Przedstawiciele i pracownicy organów administracji publicznej i jednostek samorządu terytorialnego biorący udział w wydawaniu decyzji w procesie inwestycyjno-budowlanym
- Wszystkie osoby zainteresowane zdobyciem kompleksowej wiedzy na temat funkcjonowania rynku OZE w Polsce i UE oraz aktualnych regulacji prawnych
Metody szkoleniowe:
Szkolenie prowadzone w formie interaktywnego wykładu z licznymi przykładami praktycznymi. Pytania uczestników oraz zagadnienia problemowe są omawiane na bieżąco, co stwarza pole do dyskusji i wymiany doświadczeń uczestników.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Zobacz, co uczestnicy docenili w tym szkoleniu
Praktyczne doświadczenie prowadzącej szkolenie, szeroka wiedza, otwartość na analizę pytań i trudnych przypadków.
Interaktywność i luźna atmosfera, jednocześnie sprzyjająca nabywaniu wiedzy, możliwość zadawania pytań.
Kompetencje osoby prowadzącej szkolenie, dogłębne wytłumaczenie tematu, odpowiedzi na wszystkie pytania.
Przygotowanie merytoryczne prowadzącej i sposób poprowadzenia szkolenia.
Umiejętność wykładowcy w dostosowaniu się do potrzeb uczestników szkolenia, przejrzysty i uporządkowany sposób przekazania wiedzy.
Program
- Podstawy prawne dla funkcjonowania odnawialnych źródeł energii w Polsce i Unii Europejskiej
- Rynek OZE w Polsce i Unii Europejskiej (cele OZE, aktualne trendy rynku)
- Charakterystyka rynku energii w Polsce
- Rodzaje odnawialnych źródeł energii
- Proces inwestycyjno-budowlany instalacji OZE
- decyzja środowiskowa
- lokalizacja OZE, w tym szczególne wymogi dla elektrowni wiatrowych
- pozwolenie na budowę/ zgłoszenie budowy/ pozwolenie na użytkowanie
- przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz procedury wydawania pozwoleń ION, EON, FON zgodnie z kodeksem sieciowym NC RfG
- cable pooling – współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej
- Rozpoczęcie i prowadzenie działalności wytwórczej
- koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej/ wpis do rejestru MIOZE
- zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej oraz umowy sprzedaży
- bilansowanie energii elektrycznej
- Modele sprzedaży energii elektrycznej z instalacji OZE
- sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii
- sprzedaż do spółki obrotu energią elektryczną (umowy PPA)
- sprzedaż do odbiorcy końcowego (umowy cPPA/ linia bezpośrednia)
- model dzierżawy instalacji OZE „za licznikiem”
- Systemy wsparcia dla instalacji OZE
- świadectwa pochodzenia (certyfikaty)
- system aukcyjny
- systemy feed-in-tariff/ feed-in-premium
- Gwarancje Pochodzenia
- Magazyny energii elektrycznej
- funkcjonowanie magazynu z instalacją OZE
- samodzielne magazyny energii elektrycznej
- wymogi regulacyjne
- modele biznesowe dla magazynów
- Zasady rozliczeń prosumentów
- prosument klasyczny
- prosument wirtualny
- prosument zbiorowy
- Energetyka rozproszona (klastry energii, spółdzielnie energetyczne, obywatelskie społeczności energetyczne)
- Nadchodzące zmiany regulacji prawnych w obszarze OZE, w tym omówienie:
- projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, opublikowanego 25.09.2024 r.
- projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw z dnia 24.03.2025 (nr druku UC84 - tzw. nowelizacja przyłączeniowa)
- projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw z dnia 21.05.2025 (nr druku UDER35)
- projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki z dnia 27.05.2025 (tzw. ustawa deregulacyjna)
- Pytania, dyskusja, omawianie wątpliwości
Wykładowca
Radca prawny, ekspertka w zakresie prawa energetycznego i OZE, posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów działających na rynku energii elektrycznej, gazu i ciepła.
W swojej codziennej praktyce:
- doradza inwestorom realizującym projekty OZE i kogeneracyjne,
- sporządza i negocjuje umowy zawierane na rynku energetycznym,
- reprezentuje klientów w sporach regulacyjnych.
Przeprowadziła szereg szkoleń w obszarze szeroko pojętego prawa energetycznego i prawa odnawialnych źródeł energii. Wykładowczyni na studiach podyplomowych z zakresu energetyki odnawialnej. Współautorka komentarza do ustawy o efektywności energetycznej oraz autorka wielu publikacji branżowych.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Centrum LIM (dawnej siedzibie Hotelu Marriott), Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Poniżej lista hoteli, z którymi współpracujemy i w których możemy dla Państwa dokonać rezerwacji noclegu.
Ważne:
- Ceny noclegów w hotelach mogą się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Nie możemy zagwarantować, że zawsze jest możliwość zarezerwowania noclegu wg podanych poniżej cen minimalnych. Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie minimalnej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels.
Ceny minimalne w 2025 roku (są uzależnione od sezonu):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
- styczeń-luty oraz lipiec-sierpień: od 460 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 555 zł (dwójka ze śniadaniem)
- marzec-czerwiec oraz wrzesień-grudzień: od 490 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 585 zł (dwójka ze śniadaniem)
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
- styczeń-luty: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 385 zł (dwójka ze śniadaniem)
- marzec-sierpień: od 360 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 415 zł (dwójka ze śniadaniem)
- wrzesień-grudzień: od 400 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 455 zł (dwójka ze śniadaniem)
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
- styczeń-grudzień: od 270 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 305 zł (dwójka ze śniadaniem)
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę.