Taksonomia UE – działalność zrównoważona środowiskowo zgodnie z aktualnym rozporządzeniem
Szkolenie 1-dniowe
Szkolenie z taksonomii UE obejmuje m.in. zagadnienia: czym jest taksonomia, cele środowiskowe taksonomii, techniczne kryteria kwalifikacji, zasada DNSH, minimalne gwarancje, raportowanie i monitorowanie realizacji zasad wynikających z taksonomii.
Opis szkolenia
Zielona taksonomia to narzędzie służące do identyfikowania i promowania inwestycji oraz projektów zgodnych z celami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Taksonomia określa kryteria środowiskowe dla działalności, które mogą być określane mianem zrównoważonych środowiskowo. Działalności takie muszą:
- wpisywać się w jeden z celów środowiskowych,
- nie powodować znaczących szkód w pozostałych celach (zasada DNSH),
- być prowadzone z poszanowaniem tzw. minimalnych gwarancji.
Taksonomia to istotne narzędzie w walce ze zmianami klimatycznymi i ochronie środowiska naturalnego. Jego stosowanie pozwala z jednej strony przekierowywać środki finansowe do działalności zrównoważonych, a z drugiej pozyskiwać środki przez przedsiębiorstwa wdrażające takie produkty i usługi.
Szkolenie uwzględnia najnowsze i nadchodzące zmiany prawne dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zawarte w ustawie o rachunkowości i ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Cele szkolenia:
Celem szkolenia jest wprowadzenie uczestnika do obowiązków i możliwości wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, czyli tzw. zielonej taksonomii, a także wydanych do niego rozporządzeń wykonawczych dot. obowiązku raportowania oraz technicznych kryteriów kwalifikacji oraz regulacji powiązanych z taksonomią – SFDR, CSRD i ESRS, CSDDD.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnik szkolenia:
- będzie znał obowiązki przedsiębiorstwa związane z taksonomią i konsekwencje ich naruszenia,
- będzie znał przesłanki uznania działalności za zrównoważoną środowiskowo,
- będzie znał cele środowiskowe zawarte w taksonomii,
- będzie umiał odnaleźć techniczne kryteria kwalifikacji,
- będzie rozumiał zasadę DNSH (również w zakresie ubiegania się i korzystania z funduszy europejskich),
- będzie znał zakres i wymagania minimalnych gwarancji,
- dowie się, w jaki sposób raportuje się przestrzeganie zasad wynikających z taksonomii, jakie są dobre i złe praktyki w tym obszarze i w jaki sposób rozpocząć raportowanie we własnym przedsiębiorstwie oraz w jaki sposób czytać sprawozdania przygotowane przez inne podmioty.
Adresaci szkolenia:
- kadra zarządzająca w przedsiębiorstwach i organizacjach, w tym osoby zaangażowane we wdrażanie wymogów ESG i należytej staranności, a także pozyskiwanie nowych inwestorów,
- osoby odpowiedzialne za realizację polityk w zakresie ESG, a także za sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz audytorzy sprawozdań niefinansowych,
- pracownicy instytucji finansowych stosujący kryteria taksonomii w tworzeniu produktów finansowych oraz w relacjach z klientami,
- osoby zainteresowane budowaniem swojej kariery w obszarze ESG.
Metody szkoleniowe:
- wykład z elementami warsztatowymi,
- omawianie case study, w tym raportów ESG z lat 2021-2023.
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Przygotowanie merytoryczne prowadzącego, odnoszenie się do zadanych w ankiecie pytań/problemów, udzielanie konkretnych odpowiedzi.
Program
- Czym jest taksonomia i cel jej wprowadzenia
- Relacja taksonomii i innych regulacji związanych z europejskim zielonym ładem
- raportowanie ESG – CSRD
- należyta staranność – CSDDD
- ujawnianie informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych – SFDR
- Cele środowiskowe taksonomii
- omówienie 6 celów środowiskowych
- Techniczne kryteria kwalifikacji
- omówienie prawne i praktyczne, na podstawie rozporządzeń wykonawczych KE oraz wytycznych
- Zasada DNSH (nie czyń poważnej szkody)
- omówienie praktyczne na podstawie rozporządzeń wykonawczych KE oraz wytycznych
- rola zasady we wdrażaniu funduszy europejskich w perspektywie budżetowej 2021-2027
- Minimalne gwarancje
- czym są minimalne gwarancje
- cel ich wprowadzenia
- omówienie Wytycznych ONZ dot. praw człowieka i biznesu
- omówienie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów należytej staranności
- Raportowanie i monitorowanie realizacji zasad wynikających z taksonomii
- kto musi raportować
- jak w praktyce wygląda raportowanie (m.in. przychód, CAPEX, OPEX, minimalne gwarancje) – na przykładzie raportów za lata 2021-2023, z uwzględnieniem wymogów rozporządzenia wykonawczego
- relacja taksonomii i standardów raportowania ESRS
- dostępne narzędzia praktyczne wspomagające raportowanie
- rola instytucji finansowych i organów nadzoru
- zmiany obowiązków raportowania względem lat poprzednich
- Podsumowanie szkolenia, odpowiedzi na pytania
Wykładowca
Prawnik zaangażowany w działalność polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, wspólnik kancelarii radców prawnych.
Członek grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego działającej przy Ministrze Finansów, członek grupy roboczej ds. należytej staranności działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej, a także ekspert sieci Local Research Correspondents on Corruption działającej przy Komisji Europejskiej.
Jest autorem licznych analiz prawnych na temat przejrzystości życia publicznego, odpowiedzialności przedsiębiorców, raportowania niefinansowego oraz ochrony środowiska. Prowadzi warsztaty, występuje na konferencjach, jest wykładowcą akademickim.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Centrum LIM (dawnej siedzibie Hotelu Marriott), Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Poniżej lista hoteli, z którymi współpracujemy i w których możemy dla Państwa dokonać rezerwacji noclegu.
Ważne:
- Ceny noclegów w hotelach mogą się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie dobrej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels (ceny minimalne w 2024 roku):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 480 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 575 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 380 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 240 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 270 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę.