Przygotowanie do realizacji inwestycji zgodnie z wymaganiami Prawa zamówień publicznych. Ocena i kontrola procesu inwestycyjnego
Szkolenie 2-dniowe
Na szkoleniu omawiamy zasady przygotowania do realizacji inwestycji przez Zamawiającego zgodnie z wymaganiami Prawa zamówień publicznych, etapy przygotowania do realizacji inwestycji, właściwe przygotowanie zamówienia publicznego.
Opis szkolenia
Realizacja inwestycji jest dużym wyzwaniem i obarczona jest wieloma ryzykami. Wymaga działania w ściśle określonych ramach prawnych, wiąże się z napiętymi terminami, często z koniecznością wykorzystania dofinansowania w krótkim czasie. Oznacza konieczność przygotowania i zgromadzenia licznej dokumentacji, uzyskania wielu pozwoleń, a także wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń na każdym etapie realizacji.
Kluczowe znaczenie dla sprawnego przebiegu całego procesu inwestycyjnego ma odpowiednie przygotowanie się Zamawiającego do realizacji inwestycji, w kontekście wymagań PZP, m.in. właściwe przygotowanie zamówienia publicznego, czy też przygotowanie się do obligatoryjnego konkursu na twórcze prace projektowe.
Na etapie przygotowania do realizacji inwestycji warto również zaplanować przyszłe działania związane z monitorowaniem i kontrolą prawidłowej realizacji całego procesu inwestycyjnego.
Zapraszamy na szkolenie, na którym omówimy i przeanalizujemy wszystkie strategiczne czynności związane z przygotowaniem inwestycji w kontekście wymagań Prawa zamówień publicznych. Przekażemy również praktyczne narzędzia kontrolne, które będą pomocne do samooceny prawidłowości planowania, przygotowania i monitorowania realizacji inwestycji.
Wykładowca podzieli się swoją wiedzą jako ekspert w obszarze zamówień publicznych i osoba z doświadczeniem w zarządzaniu procesem inwestycyjnym, a także jako audytor oceniający wiele inwestycji dofinansowanych ze środków UE.
Cele szkolenia:
- wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę, dotyczącą przygotowania i realizacji inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem zamówień publicznych,
- kompleksowe omówienie najważniejszych etapów przygotowania inwestycji, z uwzględnieniem indywidualnych aspektów realizacji zamówień publicznych w ramach prowadzonej inwestycji w kilku możliwych opcjach,
- zapoznanie uczestników z zasadami oceny i kontroli procesu inwestycyjnego w oparciu o nowe rekomendacje dotyczące oceny postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Szkolenie odbywa się w formie praktycznych warsztatów – w oparciu o przykładowe i realne case studies, dokumenty oraz gotowe wzory, np. do samokontroli inwestycji. Uczestnicy rozwiązują problemy podczas optymalnie przygotowanych ćwiczeń.
- Zaprezentujemy praktyczne narzędzia do usprawnienia przygotowania i realizacji, a także planowania i monitorowania procesu inwestycyjnego.
- Ważnym elementem szkolenia będzie omówienie realizacji procesu inwestycyjnego – zarówno od strony Zamawiającego, jak i Wykonawcy, z uwzględnieniem ryzyk po obu stronach.
- Szkolenie będzie nawiązywało w każdym zakresie do najnowszego orzecznictwa, a także do wyników kontroli.
- Zaprezentujemy praktyczne rozwiązania i rekomendacje audytora, zarówno od strony Zamawiającego, jak i Wykonawcy.
- Pod kierunkiem audytora, arbitra z listy Prezesa UZP, a przede wszystkim praktyka w zarządzaniu inwestycją – uczestnicy szkolenia zdobędą cenną praktyczną wiedzę i umiejętności, optymalizując przygotowanie i realizację inwestycji, zarówno od strony Zamawiającego, jak i Wykonawcy.
Grupa docelowa:
- Szkolenie polecamy dla Zamawiających, m.in.: osób zarządzających JSFP, kontrolujących oraz pracowników komórek/działów ds. inwestycji i zamówień publicznych w jednostkach samorządowych, rządowych i innych zobligowanych do stosowania Prawa zamówień publicznych.
- Zapraszamy także Wykonawców: przedsiębiorców, osoby zarządzające, pracowników, którzy zajmują się przygotowaniem ofert, prowadzeniem negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane, usługi projektowania lub nadzoru inwestorskiego i chcą nauczyć się lub udoskonalić umiejętności, poszerzyć wiedzę przydatną w ofertowaniu przy procedurach opartych o Prawo zamówień publicznych.
- Szkolenie jest odpowiednie również dla Kontrolujących i Audytorów procesów i zamówień inwestycyjnych.
Metody prowadzenia zajęć:
wykład, dyskusja, analiza przypadku, burza mózgów oraz inne aktywizujące formy szkolenia
Szkolenia realizujemy w formie online, hybrydowej lub stacjonarnej. Niezależnie od formy realizacji - zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki. Nie nagrywamy szkoleń. Pomagamy w kwestiach technicznych.
Program
DZIEŃ I
Zagadnienia podstawowe związane z realizacją procesu inwestycyjnego w kontekście Prawa zamówień publicznych
- Uzasadnienie celowości inwestycji – analiza potrzeb i wniosek o wszczęcie postępowania
- Planowanie – plan postępowań, plan inwestycyjny, plan zamówień publicznych – merytoryczne i formalne różnice. Finansowanie
- Przestrzeganie przez inwestora przepisów PZP i wewnętrznych regulacji, odnoszących się do poszczególnych etapów realizacji inwestycji. Optymalizacja rozwiązań wewnętrznych, usprawniających realizację zadań inwestycyjnych – praktyczne rekomendacje audytora
- Prawidłowość przygotowania inwestycji w kontekście PZP – etapy i właściwe przepisy
- Opis przedmiotu zamówienia w dwóch opcjach: zaprojektuj i wybuduj oraz tzw. opcji tradycyjnej – projekt i wykonanie robót budowlanych na jego podstawie:
- Konkurs na usługi projektowania architektonicznego lub projektowania architektoniczno-budowlanego – kiedy i jak się do niego przygotować
- Co powinna zawierać umowa na prace projektowe w kontekście prawidłowego opisu robót budowlanych i właściwej realizacji zamówienia – praktyczne rekomendacje
DZIEŃ II
- Cd.: Opis przedmiotu zamówienia w dwóch opcjach: zaprojektuj i wybuduj oraz tzw. opcji tradycyjnej – projekt i wykonanie robót budowlanych na jego podstawie:
- Zasady sporządzania opisu przedmiotu zamówienia na usługi projektowe i roboty budowlane – w tym zasada efektywności; przykłady przydatnych zapisów
- Opis na dostawy związane z realizacją inwestycji – zasada efektywności, uczciwej konkurencji i przejrzystości
- Zakres i forma dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego
- Tzw. nazwy własne i generalny zakaz ich stosowania. Ewentualne uzasadnienie wskazania nazw własnych, rozwiązania równoważne i opis sposobu oceny rozwiązań równoważnych. Kary za naruszenie przepisów Pzp – przykłady praktyczne naruszeń w tym zakresie
- Dostępność dla osób niepełnosprawnych w oparciu o PZP
- Normy, oceny techniczne i specyfikacje techniczne – rozwiązania równoważne
- Wymagane cechy robót budowlanych
- Warunki realizacji umowy na roboty budowlane – dodatkowy opis przedmiotu zamówienia w projektowanych postanowieniach umowy
- Zgodność realizacji zamówienia z umową – jak zagwarantować optymalne sformułowania w opisie i projektowanych postanowieniach umowy
- Przestrzeganie warunków finansowych realizacji inwestycji i praktyka. Klauzule waloryzacyjne i wybrane newralgiczne zmiany umowy
- Język i forma dokumentacji przetargowej na roboty budowlane i na usługi projektowania, a także nadzoru inwestycyjnego – zasada przejrzystości, profesjonalizm a złe praktyki i błędy
- Szacowanie wartości zamówienia na roboty budowlane oraz dostawy i usługi związane z realizacją inwestycji
- Zasady szacowania na przykładach i w oparciu o wyniki kontroli Prezesa UZP
- Pomocne ćwiczenie
- Realizacja inwestycji a raport z realizacji umowy – jak uwzględniać możliwość sporządzenia raportu z wykonania umowy na etapie przygotowania inwestycji
- Ryzyka związane z przygotowaniem inwestycji i środki zaradcze w celu zapobiegania im – podsumowanie na zasadzie ryzyko – środek zaradczy (środki zaradcze)
- Podsumowanie szkolenia i prezentacja listy kontrolnej – narzędzia pomocnego do samooceny prawidłowości planowania, przygotowania i monitorowania realizacji inwestycji. Odpowiedzi na pytania uczestników, dyskusja. wyjaśnianie wątpliwości.
Wykładowca
Ekspert zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem. Wykładowca, doradca, praktyk w zakresie kontroli i audytu, zamówień publicznych oraz zarządzania projektami finansowanymi, w tym inwestycyjnymi ze środków UE. Współpracuje z licznymi jednostkami sektora finansów publicznych i przedsiębiorcami.
- Od 2002 roku prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych i audytu dla różnych podmiotów – tylko w ostatnich latach kilka tysięcy godzin szkoleniowych potwierdzonych referencjami. Uzyskała Certyfikat doradcy i szkoleniowca – projekt KIGNET podsieć KIGNET LEX.
- Od 2004 roku Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych.
- Od 2007 reprezentuje strony jako pełnomocnik przed Krajową Izbą Odwoławczą.
- W latach 2004-2007 arbiter z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
- Certyfikowany Audytor wewnętrzny (zaświadczenie Ministra Finansów oraz Certyfikat Dyplomowanego Audytora Wewnętrznego II stopnia Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej).
- Kierownik i wykładowca zaprojektowanych przez siebie studiów podyplomowych o tematyce zamówień publicznych oraz innych kierunków studiów, m.in. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
Miejsce
Forma realizacji szkolenia wskazana jest na górze strony, bezpośrednio pod terminem szkolenia. Szkolenie może być realizowane:
- ONLINE
- stacjonarnie (w sali szkoleniowej)
- lub hybrydowo (jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE).
W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Golden Floor, w dwóch lokalizacjach, obie są w centrum Warszawy:
- przy ul. Prostej 69 (przy stacji metra Rondo Daszyńskiego)
- lub w budynku Hotelu Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79, naprzeciwko Dworca Centralnego.
Informację o miejscu szkolenia wysyłamy wraz z potwierdzeniem realizacji szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
Każdy uczestnik łączy się ze swojego miejsca pracy / zamieszkania. Wymagania: komputer / tablet z dostępem do Internetu, wyposażony w mikrofon, opcjonalnie słuchawki. Link dostępowy do szkolenia dostarczymy z wyprzedzeniem 1-dniowym.
WIELE SZKOLEŃ REALIZUJEMY HYBRYDOWO, by umożliwić Państwu wybór dogodnej formy udziału w szkoleniu. Część uczestników jest w sali szkoleniowej, a część osób łączy się ze szkoleniem zdalnie. Niezależnie od formy udziału w szkoleniu, zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, z możliwością zadawania pytań, wyjaśnienia wątpliwości, prowadzenia dyskusji i omówienia z trenerem przykładów z własnej praktyki.
Cena
Cena szkolenia podana jest na górze strony, obok terminu szkolenia i przycisku ZAPISZ SIĘ. Dla szkoleń hybrydowych (realizowanych jednocześnie w sali szkoleniowej i ONLINE) - cena szkolenia różni się w zależności od formy udziału w szkoleniu.
UDZIAŁ W FORMIE ONLINE:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć), zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
UDZIAŁ W FORMIE STACJONARNEJ:
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia (wystawiany pod warunkiem obecności na co najmniej 80% zajęć).
Ważne informacje:
-
Do podanej ceny netto doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych, szkolenie podlega zwolnieniu z VAT.
-
Przy zgłoszeniu więcej niż 1 osoby - RABAT 5% dla każdego uczestnika.
-
Cena szkolenia nie obejmuje noclegu. Osoby zainteresowane noclegiem mogą skorzystać z naszej pomocy przy dokonaniu rezerwacji, poniżej informacje o dostępnych możliwościach.
-
SPOSÓB PŁATNOŚCI: Płatność może być dokonana po zrealizowanej usłudze, gdy zgłaszającym jest instytucja publiczna, a także w przypadku innych zgłaszających, o ile taka forma płatności zostanie zaakceptowana przez organizatora. Organizator akceptuje wydłużone terminy płatności. Prosimy o wskazanie preferowanej formy płatności na formularzu zgłoszeniowym.
-
Szczegółowe informacje na temat zasad realizacji usługi znajdują się w Regulaminie
- Współpracujemy z 4 hotelami.
- W poniższych hotelach możemy dokonywać rezerwacji noclegu dla Państwa, w związku z przyjazdem na szkolenie.
- Nie dokonujemy rezerwacji noclegów w innych hotelach, spoza poniższej listy.
- Jeśli są Państwo zainteresowani zarezerwowaniem noclegu korzystając z naszego pośrednictwa - prosimy o kontakt: szkolenia@jgt.pl
Ważne:
- Cena noclegu może się zmieniać w zależności od terminu i wolnych miejsc w hotelu.
- Nie możemy zagwarantować, że w danym terminie hotel dysponuje wolnymi pokojami.
- Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym łatwiej o miejsce w hotelu i uzyskanie dobrej ceny.
- Po dokonaniu rezerwacji cena nie ulegnie zmianie.
- Rezerwacja może zostać przez Państwa anulowana do ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjazd.
Hotele o różnym standardzie należące do grupy Louvre Hotels (ceny minimalne w 2024 roku):
Golden Tulip Warszawa Centrum**** ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 480 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 575 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 75 00, https://warsaw-centre.goldentulip.com/pl/
Campanile Warszawa Centrum***, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 330 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 380 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 582 72 00, www.campanile-warszawa.pl/pl
Premiere Classe Warszawa Centrum*, ul. Towarowa 2, Warszawa
Koszt: od 240 zł (jedynka ze śniadaniem) i od 270 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 624 08 00, www.premiere-classe-warszawa.pl/pl
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne: 80 zł za dobę
Hampton by Hilton Warsaw City Centre:
Hotel Hampton by Hilton, ul. Wspólna 72, Warszawa
Koszt przy rezerwacji zależy od terminu i dostępnych miejsc w hotelu.
Średnio ceny kształtują się na poziomie 350-650 zł (jedynka ze śniadaniem) i 450-850 zł (dwójka ze śniadaniem)
tel. +48 22 317 27 00, https://www.hilton.com/pl/hotels/wawcthx-hampton-warsaw-city-centre/
Korzystanie z parkingu hotelowego jest dodatkowo płatne, konieczność rezerwacji parkingu w wyprzedzeniem